Ráda bych se s vámi podělila o mé zkušenosti a zážitky se zánětem prsu, který jsem v rámci své „kojící kariéry“ prodělala několikrát. Poprvé jsem zánět prodělala u prvního syna ještě v porodnici. Byl v inkubátoru a já mu nosila mlíčko na jednotku intezivní péče. Mléka jsem měla hodně, ale jak jsem jen odstříkavala malé množství, prso mě zatvrdlo a začalo bolet. Po týdnu jsem malého dostala na pokoj a mohla začít s kojením. Protože měl žloutenku a byl spavý, přisátí se nám dařilo s pomocí sestřiček. Pak už jsme to zvládali se synkem s kojícím kloboučkem. Jak malý začal už lépe sát, prsa se začaly více nalévat. Nabídka mléka byla větší, než poptávka. Dostala jsem horečku kolem 39 C, celkově jsem se cítila mizerně. Zrovna v době, kdy malý zdolal infekci pomocí antibiotik a vypadalo, že bychom mohli jít domů. Během dvou dní jsem se dala do pořádku a šli jsme domů.
Další zánět prsu jsem dostala asi 5 měsíců po porodu. Vypadalo to spíše jako nějaká viróza. Bolely mě svaly, klouby, cítila jsem se mizerně, měla jsem zimnici, horečku. Ještě se k tomu přidaly bolesti prsu, ten byl zarudlý, na pohmat horký a bolestivý. Antibiotika brzy zabrala a vše bylo v pořádku.
U druhého syna jsem zánět dostala hned 3 týdny po porodu a pak za další 3 týdny a ještě za měsíc. Bylo to pro mě velice náročné období, jelikož jsem měla doma dvouletého synka, o kterého jsem se musela starat. Zrovna byla zima, dost mrazivé počasí, takže jsem s ním ani nemohla jít ven.
Jak jsem si zánět léčila? V prvních případech jsem vždy zašla k lékaři a ten mě předepsal antibiotika, která poměrně brzy zabrala. Pak jsem ale řekla dost, přeci nebudu brát pořád antibiotika!! Oslovila jsem známou laktační poradkyni a vše jí popsala. Poradila mě, abych k lékaři, pokud mě její léčba zabere, nešla. Kdyby se to zhoršilo, tak samozdřejmě ano. Při prvotních potížích bolesti prsu jsem si postižené místo namazala vrstvou tučného tvarohu, do kterého jsem přidala pár kapek citrónové šťávy, přikryla igelitovým sáčkem a hrudník zabalila do bavlněné tetra pleny. Nechala jsem působit tak 30 minut, pak tvaroh smyla a malého nakojila. Před kojením jsem si prs nahřála a po kojení chladila. Takto jsem to praktikovala několikrát denně. Ještě jsem si vždy po kojení vzala 3x denně Ibuprofen, který působí protizánětlivě. Pokud nebudete mít doma tvaroh, můžete použít bílý jogurt. Místo vám pěkně zchladí a uleví od bolesti. Pokud kojíte, vždy mějte doma v lednici tvaroh. Když zánět nedostanete, což vám samozdřejmě přeji, tak využijte tvaroh na jiné účely. Takové tvarohové buchty nejsou k zahození.
Z postiženého prsu jsem se snažila kojit, i když bolest při kojení byla docela velká, říkala jsem si, že to musím vydržet. Nepříjemné bylo vždy přisátí malého a pak už to bylo lepší. Nejhorší je, že jsem se při jedné návštěvě pohotovosti setkala s názorem od jedné “erudované lékařky”, ať z postiženého prsu nekojím. Že se to prý nesmí. Protože jsem sama zdravotní sestra, trošku jsem se podivila o zmíněné doktorce jsem si myslela své. Mléko by v prsu zůstávalo a zánět by se jen prohluboval. Pokud se vám nedaří z prsa kojit, snažte se mléko odstříkat do úlevy.
Také věnujte pozornost spíše sobě, snažte se odpočívat, klidový režim. Vím, lehce se to říká, hůře praktikuje s malými dětmi. Alespoň po chviličkách si lehněte, dávejte si pozor na průvan, ať neprochladnete. Noste třeba i vestu, která vám prsa chrání před chladem.
Zánět mě po této kůře vždy do 3 dnů ustoupil a já nemusela žádného lékaře navštívit a ušetřila tak balení antibiotik, která využívala za mě jiná maminka. Od té doby už uplynul nějaký čas. Malému je dneska 13 měsíců a stále kojím, za což jsem velice ráda. Tyto chvilky si musí každá žena vychutnat, je to opravdu nádherný pocit. Nenechte se tedy milé maminky odradit nějakým problémem v kojení a vydržte. Pokud se vám to ale nepodaří a budete muset přestat kojit, nezoufejte, pro dítě jste udělala maximum.