Posted on

Teprve dvouměsíční holčička z Polska podstoupila 12. března 2012 v pražském Motole transplantaci pupečníkové krve. Transplantace je o to unikátnější, že dárkyní je miminko, které se narodilo jen o 11 měsíců dříve.

Transplantace pupečníkové krve se u nás provádí teprve od roku 1994 a podstoupí ji maximálně tři pacienti do roka. Ve fakultní nemocnici Motol dnes novou krev od dárkyně z Drážďan dostane teprve dvouměsíční holčička. „Protože má naše pacientka velmi obvyklou kombinaci transplantačních znakù, podařilo se nám najít rychle pupečníkovou krev, která se s pacientkou v těchto znacích naprosto shoduje. Dárkyní je navíc také holčička, která se narodila jen o jedenáct měsíců dříve,” říká šéf transplantačního týmu profesor Petr Sedláček.

Kolik lidí vám bude asistovat?

Užší transplantační tým je tvořen čtyřmi lékaři a sestrami transplantační jednotky Kliniky dětské hematologie a onkologie. Naše práce je ale absolutně nemyslitelná bez pomoci desítek dalších spolupracovníků v celé nemocnici FN Motol, v laboratořích Ústavu hematologie a krevní transfuze a v registrech dárců v Praze, v Plzni a v Bance pupečníkové krve.

V čem bude transplantace odlišná od jiných?

Unikátnost dnešní transplantace je právě v maximálním využití rychlé dostupnosti vhodného štěpu krvetvorných buněk. Jen okamžitá transplantace totiž dává šanci na to, že se nám podaří holčičku zachránit. Jen nová imunita získaná transplantací ji totiž může pomoci potlačit již probíhající život ohrožující infekci.

Transplantace se navíc koná do dvou týdnù od diagnózy nemoci u miminka. S jakým odstupem se běžně provádí?

Organizace a vyšetření transplantačních znaků trvá několik dnů, pak zahajujeme schvalovací proces se zdravotní pojišťovnou, následně se obracíme na registry České republice či rovnou v zahraničí tam, kde registrují podle již předběžně vyšetřených znakù vhodné dárce. V našem případě bylo ale potřeba velmi spěchat. V laboratořích i u zdravotní pojišťovny nám všichni vyšli maximálně vstříc, od německého registru jsme okamžitě dostali k dispozici všechny údaje a mohli jsme neprodleně organizovat přepravu pupečníkové krve do Prahy. Jakmile byla pupečníková krev dopravena do laboratoří Banky pupečníkové krve v Praze, zahájili jsme týdenní předléčbu pacientky léky, které umožní zničit její krvetvorbu a potlačit její obranyschopnost natolik, aby se následně podaná pupečníková krev bez obtíží mohla ujmout a začít produkovat krvinky a budovat nový imunitní systém

Transplantace pupečníkové krve je poměrně nová záležitost…

První taková transplantace se u nás uskutečnila v roce 1994. Dárcem byl vlastní sourozenec dítěte s poruchou imunity. Bylo to jen šest let poté, kdy byla v Paříži provedena první transplantace pupečníkové krve na světě. Teprve v roce 1995 začaly v zahraničí vznikat první banky pupečníkové krve. Od té doby jsme v Praze ve FN v Motole provedli u dětí s poruchou krvetvorby, imunity, metabolických vad či leukémií více než třicet transplantací pupečníkové krve od vhodného sourozence nebo vhodného nepříbuzného dárce. V ČR zatím žádná pupečníková krev nebyla použita při transplantaci dospělého. Jsme tedy zatím jediným centrem v ČR, které tyto transplantace provádí. Transplantace pupečníkové krve není snadná, proto ji ne vždy dáváme přednost, zvláště máme-li čas a naději na nalezení dospělého vhodného dárce. Někdy je to ale jediná možnost, jak najít dárce včas a nebo vůbec, protože dostatečně shodný nepříbuzenský dárce nebyl mezi téměř 20 milióny dárců ve světových registrech nalezen.

Zmiňujete pupečníkovou banku. Co to vlastně je?

Banka pupečníkové krve v Praze již více než 10 let shromažďuje pupečníkovou krev získanou od miminek při porodu, vyšetřuje je a vhodné štěpy uchovává pro použití k transplantaci nemocným dětem, ale v narůstající míře i dospělým pacientům. Již mnoho těchto pupečníkových krví z BPK bylo využito k transplantaci pro příjemce u nás i v zahraničí. V transplantaci jsme ale využili i pupečníkové krve z podobných bank ve Španělsku, v Austrálii, v Německu, ve Spojených státech, v Itálii a nedávno i ze Slovenska. Velkým přínosem naší vlastní banky pupečníkové krve je možnost uchovávat pupečníkovou krev miminek, které jsou sourozenci dětí, které by transplantaci kmenových buněk krvetvorby s ohledem na své onemocnění v blízké budoucnosti mohly potřebovat. Jedná se o takzvané rodinné dárcovství. Uchování takové krve je pro indikovanou rodinu bezplatné. Nicméně provoz banky pupečníkové krve je velice nákladný a banka musí spoléhat na sponzory.

O transplantaci

Jde o krev novorozence. K odběru se používá její část, která při porodu zůstává v pupeční šňůře a v placentě. Tato krev obsahuje kmenové buňky krvetvorby, kterých je však málo, a proto se hodí k transplantacím především u dětí a dospělých s nižší hmotností.

Transplantaci podstupují pacienti s poruchou krvetvorby, imunity, metabolických vad či leukémií.
Odebraná pupečníková krev se zmrazí a v tekutém dusíku při velmi nízké teplotě se může uchovávat řadu let. Výhodou je v případě potřeby její okamžitá dostupnost.

Nalezení dárce v nepříbuzenských registrech trvá řadu týdnů, dárce je potřeba opakovaně vyšetřit a teprve pak lze dárci kmenové buňky krvetvorby odebrat a transplantovat je nemocnému.

Zde můžete shlédnout informaci o této holčičce ve zprávách České televize:

http://www.kapkanadeje.cz/cz/galerie/videogalerie/2012/transplantace-pupecnikove-krve-ve-fn-motol-jeden-z-projektu-podporovany-nf-kapka-nadeje-ve-spolupraci-se-spolecnosti-shell-czech-republic-a-s

Zdroj: www.kapkanadeje.cz

 

Leave a Reply