Posted on

Sedíte nad předlouhým seznamem nezbytností pro miminka a dumáte, kde na to brát a nekrást? Ohlédla jsem se zpět do doby, kdy jsem čekala prvního syna a sepsala jsem pro vás, co všechno už bych dneska nekupovala.

Specializované obchody jsem obíhala v podstatě od chvíle, kdy se mi na těhotenském testu ukázaly dvě čárečky. Strávila jsem nekonečně dlouhou dobu výběrem nejlepšího kočárku, oblečení (Z Merina? Z biobavlny? Není ta modrá moc světlá?), chůviček a povlečení do postýlky. Protože syn byl po dlouhé době první miminko v široké rodině, překonávali se i příbuzní a nanosili mi pomalu všechno aspoň třikrát. Fakt jsem měla tři kočárky a hraček pro novorozence plnou krabici, dvě vaničky a jeden koupací kyblík. Pravda jenom zapůjčený. Tenkrát mi bylo líto, že si ho nemůžu koupit, dnes jsem ráda, že tu nezavazí 🙂 Občas jsem nechápala, kde ty poklady mohli dvacet let skladovat v 2+1.

Před narozením druhého syna jsem prodala dva jeté kočárky a koupila si jedno nosítko, pravda v ceně zánovního kočárku. Úspěšně jsem rozdala většinu hraček, první syn si s nimi stejně nikdy nehrál. Odmítla jsem asi tunu oblečení po dětech svých známých a kamarádek. Vyjímkou jsou jenom růžové botičky s certifikátem žirafky, které původní majitelka vůbec nestihla obout. Krásně sedí a je mi úplně šumafuk, že jsou růžové.

Kočárek

Obzvláště, pokud chcete častěji cestovat veřejnou dopravou, je mnohem výhodnější pořídit si dobrý šátek nebo nosičku. Ve špičkovém provedení stojí zlomek ceny špičkového kočárku. Jiné než špičkové provedení raději nepořizujte, abyste nebyla zklamaná. S miminkem se dostanete všude, neohrozí vás schody ani nedostatek ochoty kolemjdoucích. Můžete pustit z hlavy rozměry kufru vašeho auta. Většina dětí je zejména po narození v šátku spokojenější než v kočárku.

Bydlím na venkově a přiznám se, že ač obě děti byly nošené, tak kočárku bych se úplně vzdát nedokázala. Používám ho jako nákupní tašku na kolečkách a taky je občas fajn být sama. Kočárek vám dá aspoň slabý odvar tohoto pocitu 🙂

Plenky

Existuje jedna jediná výmluva, proč nepoužívat látkové plenky. Totiž naprostý nedostatek místa na sušení. Jestli máte jiné obavy, jsou naprosto liché. Pokud si nekoupíte zrovna luxusní látkové modely, tak oproti jednorázovkám ušetříte majlant (tisíce až destitisíce na jedno dítě) o dopadu na životní prostředí nemluvě. U prvního syna jsem si pořídila kompletní výbavičku od Haipa Daipy za cca 5 tis. Kč. Přišlo mi tak nějak neuctivé balit ho do obyčejných čtvercovek 🙂 Pro druhého syna jsem za 600 Kč dokoupila bavlněné čtvercovky z Libštátu a jsem s nimi spokojená ještě víc než s Haipa Daipou. Všechno je to o odvaze postavit se vlastním předsudkům.

Špinavý zadek (překvapivě?) nejlíp utřete kouskem namočené látky. Pro tento účel používám rozstříhané staré trička. Použitý hadřík vyhodíte do kýble s plenkami na vyprání a vyperete společně. Zdá se mi to více hygienické než používat několikrát tu samou žínku a rozhodně je to ekologičtější než kupovat vlhčené ubrousky.

Jestli vám i 2500 Kč na nejlevnější ale stále dostačující výbavičku připadá jednorázově příliš mnoho peněz, nebo jste radikálně ekologická, zkuste bezplenkovou metodu. Spočívá v intenzivní komunikaci s dítětem. Jestli se zadaří, ušetříte si učení na nočník. Možná vyzkouším se třetím dítětem.

Pomůcky na přikrmování, odsávačky

Kojíme. Čím déle, tím lépe. Všecno ostatní je jenom náhražka. Když si tyhle berličky nakoupíte domů v předstihu, bude to lákat ve chvíli krize. Když jsem odhodlaná zhubnout, taky si nepořídím do zásoby čokoládky a koláčky. Nebojte, dokoupit lahvičky a dudlíčky můžete vždycky, ale cesta zpět ke kojení už nevede. Spíš bych si před porodem sehnala telefon na opravdu dobrou lakatční poradkyni.

Nové oblečení

Miminka opravdu neskutečně rychle rostou. Z jedné velikosti jsou schopné vyrůst klidně během měsíce. Má to jeden příjemný důsledek. V bazarech najdete hromady oblečení nejmenších velikostí prakticky nenošené. Na internetu taky leccos ulovíte. A jestli najdete kamarádku s větším dítětem, zkuste se domluvit na přenechání oblečení. Většina maminek bude souhlasit za velmi symbolické ceny. Nebojte, kolem třetího – čtvrtého roku se situace radikálně mění a sehnat obnošené tepláčky na předškoláčka je téměř neřešitelný úkol 🙂 Šetřete si korunky na pozdější období, kdy nebudete mít na výběr.

Hračky

Opravdu malé děti se zájmem pozorují absolutně cokoliv v zorném poli. Mí synové vždy dávali přednost realitě před fikcí. Což je někdy na palici :-). Mladší kluk pak zásadně používá hračky staršího bratra. Každopádně počkejte, až vás zahrnou dary příbuzní. Dost možná si pak otevřete malý obchůdek.

Postýlka a kolébka

Starší syn v podstatě od narození preferoval spaní se mnou v posteli. Postýlku jsme po roce demontovali. Teď spává ve své vlastní dospělácké posteli. Mladšího jsem neprve testovala ve velkém koši na prádlo místo kolébky a když tam bez problémů usínal, tak jsem do pokoje nastěhovala i postýlku po bráškovi. Nejdřív si zjistěte, do které skupiny vaše miminko patří, ať vám postýlka jenom nezabírá místo v ložnici.

Speciální kosmetika pro miminka

Popřemýšlejte, kde by se novorozenec mohl umazat? Jedině tak při kojení a vyměšování. Na tohle ale nepotřebujete žádné super čističe. V 95% případů všechno umyjete obyčejnou teplou vodou. Na promazání kůže stačí obyčejný slunečnicový stolní olej. Je absolutně hypoalergenní 🙂 Jediné, co jsem si kupovala byl dětský šampón na vlasy, který neštípe do očí, a mastička na zadek. Krém na opruzeniny jsem používala jen když dítko bylo skutečně opruzené, v žádném případě preventivně. Takže mi jedno balení vydrželo klidně celý rok 🙂 Hodně jsem taky děti nechávala lozit bez plenek. Kdybyste některá věděla, čím nahradit šampón nebo kupované krémy na opruzeniny, sem s tím.

Více článků z Žena 007: Rodina a domácnost s málem.

 

Bez čeho byste se v péči o miminko neobešla a co jste naopak vůbec nevyužila?

Leave a Reply