Oblečení u těhotných je nedílnou součástí, kterou musí každá těhulka dříve nebo později řešit. V prvním trimestru se většinou vejdou do svých původních konfekčních velikostí. U každého je to individuální. Štíhlé ženy mají dříve problém dopnou své kalhoty a bříško začíná růst v mnoha případech rychleji. Sama patřím k drobnějším a štíhlím postavám. Při obou těhotenstvích jsem velice brzy volila kalhoty, které mají vepředu všitý úpletový lem a postranní šnůrky, které se na začátku těhotenství stáhly a postupně s rosoucím bříškem a přibýváním na váze jsem je povolovala. Bezvadná věc, na kterou určitě nedám dopustit. S tímto způsobem kalhot si vystačíte na celé těhotenství, tak je vhodné do takových kalhot investovat. Zaručeně neprohloupíte. Je zbytečné kupovat velké množství těhotenského oblečení.Volte takové oblečení, které využijete za stavu, kdy už těhotná nebudete. Také si dejte pozor, aby šlo oblečení vhodně kombinovat. Vhodné využití později mají různé tuniky, které doplníte legínami, bižuterií a vhodnou obuví. Záleží, jaké je roční období. V zimě se bříško hůře obléká, ale i tak se to dá zvládnout pomocí delšího svetru, dlouhým rolákem, který opět doplníte legínami.
Oblékání těhotných by se mělo řídit jednou zásadou a to především pohodlností. Poněvadž se objem břicha těhotné neustále zvětšuje, je vhodné na to myslet při pořizování šatů. Oděv by měl být volný, neměl by těsnit. Volíme bavlněné, nealergizující látky, které dobře sají pot a snadno se perou.
Je nutné zvolit vhodnou obuv. Nejbezpečnější se jeví kvalitní sportovní obuv s fixovaným kotníkem, do společnosti pak bota pohodlná a prodyšná, s nízkým (asi 2 cm) širokým podpatkem a protiskluzovou podrážkou. Šněrovací boty typu pohorek jsou bezpečné, ale na nošení v těhotenství příliš těžké.
Podprsenka je v těhotenství důležitým prvkem oblékání. Prsy zvětšují svůj objem poměrně záhy, již v prvních třech měsících, a pokud nebyly podpírány, je velmi pravděpodobné, že by zůstaly natrvalo pokleslé. Obchody se specializovaným matřeským prádlem mají obvykle vyškolený personál, který vám dokáže poradit a pomoci s výběrem vhodné podprsenky. Ta by měla mít širší ramínka. Je vhodné si pořídit větší velikost. Před porodem si obstarejte ještě kojící podprsenku. Ta může mít zapínání vepředu nebo vzadu a má otvírací košíčky. Pozornost věnujte i spodním kalhotkách, které si můžete zakoupit stahující, elastické. I mateřské punčocháče s klínem mohou břišní stěně poskytnout oporu. Lze je zakoupit v obchodech s mateřským oblečením.
Ponožky by měly být bavlněné, s volným ukončením gumiček, které brání krevnímu oběhu. Nepoužívejte ponožky ze syntetických materiálů, ty nesají pot. Podkolenky nejsou vhodné, protože pevně obepínají lýtko a vytváření podmínky pro vznik křečových žil.
Každá z nás prožívá těhotenství jiným způsobem. Některé jsme dlouho dobu stále štíhlé a nic nám nebrání vést neměnný aktivní život, druhá skupina těhotných začne brzy přibírat na váze. Změny hormonů v těle vede k větším fyziologickým změnáma žena se stává méně aktivní a cítí se méně atraktivní. Volí proto modely, které zakryjí veškeré nedostatky těla. V minulých letech móda pro těhotné byla v duchu laclových širokých kalhot, halen a trik velikosti XXL. Bříško se zakrývalo, aby nebylo vidět. Dnešní doba je ale opačná. Většina těhulek volí modely oblečení, které bříško ukazují. Jsem zastánce bříško neskrývat, užívat si plnými doušky požehnaného stavu.
Zdroj:
Půvabná i v těhotenství, D. Driák, Galén, 2004.
Kniha o těhotenství a dítěti, A.Pařízek, Galén, 2009.
Cvičení a sport v těhotenství, J. Bejdáková, 2006.