Posted on

Episiotomie je chirurgické nastřižení hráze perinea při porodu. Provádí se vpřesně vymezených místech jako prevence jejího roztržení při průchodu plodu. Je i prevencí pozdějších poruch pánevního dna.

 Anatomie perinea, co je to hráz?

Hráz – perineum je tkáňový předěl mezi vchodem do pochvy a řitním otvorem, který může být během porodu ve chvíli objevení hlavičky v poševním vchodu nastřižen. Existují dva typy nástřihu (epiziotomie) hráze: mediální (vedený středem přímo dolů) a mediolaterální (vedený středem dolů a do strany). V Evropě dává většina lékařů přednost druhému typu episiotomie, při kterém se o něco sníží riziko jeho rozšíření až k řitnímu otvoru. 

 Episiotomie

V současnosti se provádí běžně, kontraindikací je HIV pozitivita matky. Má profylaktický charakter. Je i prevencí pozdějších poruch pánevního dna. Podle lokalizace řezu se rozlišuje e. mediální, mediolaterální šikmá a laterální. Mediální e. se provádí ve střední čáře, hlavním nebezpečím je rozšíření či trhlina na oblast análního svěrače proto se zabraňuje rychlému průchodu hlavičky. Častěji se provádí laterální a mediolaterální e.; provádějí se směrem k hrbolu sedacímu. Délka je cca 2 cm. Anestezie může být epidurální, svodná pudendální blok či infiltrativní. Po porodu se běžným způsobem zašije.

One Reply to “Nástřih hráze, episiotomie”

  1. Termín porodu mám příští měsíc a mám už z toho žaludeční vředy. Strašně se těším na miminko, ale porodu se děsím. Někde jsem četla, že nástřih hráze se nedělá běžně, ale asi jen u poloviny rodiček. A pak jsem taky četla, že prý je lepší i samovolné natržení. Pravidelně cvičím http://www.aniball.cz/jak-cvicit/ a provádím také masáže hráze, nechci nástřih pokud to nebude opravdu nutné. Myslím si, že příprava je polovina úspěch a ze zkušeností kamarádek vím, že to pomáhá ke snadnějšímu porodu.

Leave a Reply