Jestli-že máte holčičku a rozhodli jste se jí zkrášlit její ouška, nejvhodnější doba na propíchnutí je kolem 3. – 4. měsíce života holčičky. Někteří lékaři doporučují propíchnutí oušek až po prvním očkování. Organismus je přece jen o něco starší a setkal se s možností vytvářet protilátky.
Propíchnutí se provádí sterilní jehlou. Jeho nevýhodou je, že i když má děťátko snížený práh bolesti, přece jen je to dvakrát a podruhé už ví, co ho čeká. Může být tedy neklidné a těžko udržitelné. Navíc po propíchnutí se musí jehla vytáhnout a poté protáhnout náušničky, které by měly být namočené v lihu. To může být dalším traumatem pro dítě. Jestliže se rozhodnete pro propíchnutí uší jehlou, jsou vhodné náušnice zlaté.
Nastřelení se provádí buď u lékařky, nebo v nastřelovacím studiu. Náušničky nemusíte mít své, můžete si vybrat přímo tam. Nastřelení probíhá tak, že nejprve se dítěti udělají tečky, kde asi mají náušničky být a pak se pomocí nastřelovací pistole prostřelí ouško i s náušničkou. Než se dítě stačí vzpamatovat, má už náušnici na uchu. Totéž probíhá i u druhého ouška. Nastřelení je s minimální bolestivostí. Ta je ale u každého člověka individuální. Další výhodou u nastřelení je velmi dobré hojení a ranka po zákroku nekrvácí. Na nastřelení se používají náušnice z chirurgické oceli a je potřeba, abyste je v oušku nechali alespoň dva měsíce. Poté je můžete vyměnit za jiné.
Po zákroku potírejte ouška vatovými čtverečky namočené s lihem, které koupíte v lékárně. Občas náušnicí pokruťte a protáhněte. Po propíchnutí může být ouško hodně citlivé, bolestivé a začervenalé. Můžete podávat i chladivé obklady.
Jestliže nastanou komplikace a dojde k zanícení dírky, je nutné náušnice sundat a dírku promazávat framykoinovou mastí. Raději zajděte i k lékařce na kontrolu, která dále určí co a jak. V nejhorším případě se nechá dírka zacelit a s náušničkami se ještě nějaký čas počká.