V jaké poloze kojit? Při kojení platí, že vždy se přikládá dítě k prsu, nikdy naopak. Krátce po porodu většina žen kojí v poloze v leže, dítě leží vedle matky čelem k ní a bříško má přitisknuté k jejímu břichu. Spodní ruka je položená kolem dítěte, horní přidržuje prs.
Poloha v sedě je nejčastější. Matka drží dítě v náručí s hlavou položenou v ohbí lokte, druhou přidržuje prs. Boční, fotbalové držení je vhodné hlavně u dětí trpících bolestmi bříška. Vypadá, jako by dítě maminka vzala do podpaží. Nožičky směřují dozadu, bříško je přitisknuté k matčině boku. Předloktím podpírá miminka záda, dlaní přidržuje hlavu. Druhá ruka opět podpírá prs. Předloktí ruky, v které držíte dítě, je vhodné podložit polštářem. Obdobné je boční držení s opřenými zády, kdy matka z předchozí polohy jakoby dítě přesunula před svou hruď, obličejem k protilehlému prsu. Nicméně každá žena si se svým dítětem najdou svou oblíbenou a pohodlnou polohu, která jim bude nejpříjemnější.
Všeobecné rady. Pokud se na prsu vytvoří ragáda, tedy prasklinka v kůži bradavky, či dvorce, na vině je špatná technika kojení, kterou je nutné opravit. Bradavka by měla co nejvíce větrat, pomůže ji natřít např. kapkou mateřského mléka. Pokud se ragáda nezahojí do tří dnů, navštivte lékaře, protože se do ní nejspíš dostala infekce. Ragády neomývejte mýdlem, ale pouze čistou vodou.
Pokud se u vás objeví bolestivé nalití a ztvrdnutí prsu, je potřeba přebytek mléka odstříkat. Před kojením mléko uvolníte také teplým obkladem. Pokud je ale prs příliš tvrdý, miminko by se špatně přisálo, proto opět raději trochu odstříkněte.
Důsledkem špatného a nedostatečného kojení, při kterém dochází k poranění bradavky, může být i mastitida, tedy zánět prsu. Po šesti hodinách až třech dnech se objeví únava, bolest hlavy, kloubů a svalů, popřípadě i nevolnost, horečka. A samozřejmě bolest a zarudnutí prsu. Ihned navštivte lékaře, je nutná léčba antibiotiky. Dodržujte klid na lůžku a pijte dostatek tekutin. Bolest je možné tišit paralenem, na prs přikládejte studené obklady.
Kojící žena může samozřejmě i cvičit, ale není vhodný vrcholový sport, či nadměrné vyčerpání. Vhodným cvičením je například jóga, kalanetika či posilování. Rozhodně nejsou vhodné poskoky a cvičení, kde se žena příliš zadýchá nebo namáhá svaly, např. aerobik, při tom totiž vzniká kyselina mléčná, která způsobuje bolest svalů. Dostává se do mléka a může ovlivnit jeho chuť.
Samotné kojení nechrání před početím. I když nemusíte během kojení vůbec menstruovat, otěhotnět můžete. Domluvte se na šestinedělní prohlídce se svým gynekologem na vhodné antikoncepci.
Objeví li se tvrdá citlivá bulka, většinou to znamená, že máte ucpaný mléčný kanálek. Prs nahřejte, zatvrdlinu rozmasírujte a nakojte dítě, popřípadě odstříkejte. Můžete náhle ucítit intenzivní bolest, což znamená, že došlo k uvolnění kanálku.
Pokud do druhého dne bolest nepoleví, navštivte raději lékaře.
Holky nevite neslo by to zahnat nejak i bez antibiotik? Treba s pomoci nejakeho doplnku stravy ci tak?