Jestliže je žena zdravá, jednou za měsíc dozraje vajíčko a pravděpodobnost, že během tohoto jednoho cyklu dojde po pohlavním styku s plodným mužem k oplození je asi 15%. Po půl roce snažení dojde k oplození asi u 60 % partnerských dvojic, do dvou let se to podaří asi u 85 % párů. Zbývajících 15 % párů lze považovat za neplodné a je nutné je vyšetřit a zahájit léčbu.
Dneska je doba, kdy ženy dnes odkládají z několika důvodu mateřství do pozdějšího věku, ačkoliv s přibývajícím věkem plodnost ženy klesá. Po 30. roce života ženy její plodnost významně klesá a po 35. roce už dokonce velmi rychle. Také je nutné si uvědomit, že se významně zhoršuje i účinnost metod, kterými se léčí neplodnost. Z toho plyne, že u žen nad 30 let se již nedoporučuje vyčkávat s vyšetřením a eventuální léčbou neplodnosti déle než jeden rok. Vyšetření je také dobré uspíšit u párů, kde lze některou z poruch plodnosti předpokládat, převážně u žen s velmi nepravidelným menstruačním cyklem. U mužů jsou rizikové především stavy po operacích nesestouplých varlat.
Jednoznačná příčina neplodnosti na straně ženy je nalezena asi ve třetině případů. Nejčastěji se jedná o hormonální poruchu, kdy pravidelně nenastává ovulace. Nekvalitní sperma je u mužů přítomno v další třetině neplodných párů. Velkou část tvoří dvojice, kdy je mírně snížená plodnost u obou partnerů, např. hraniční spermiogram muže a jednostranná neprůchodnost vejcovodu u ženy. Příčinu neplodnosti se někdy vůbec nepodaří zjistit.