Co se týče soli, měli bychom ji zařadit do dětského jídelníčku co nejdéle. Sůl velmi zatěžuje ledviny, které v tomto věku dítěte ještě nejsou zcela vyzrálé. I po ukončeném prvním roce života dítěte bychom měli tuto radu důsledně dodržovat. Také chuť uzeniny by dítě mělo poznat až později. Výjimkou je dušená drůbeží šunka, která v jídelníčku batolat od jednoho roku zařazena být již může.
V zásadě jde o to, že některé potraviny mohou být pro batolata těžko stravitelné, způsobovat zažívací problémy. Jiné jsou nevhodné z důvodu snadného vdechnutí nebo způsobují alergické reakce. Nové potraviny je proto nutné zařazovat pozvolna a řídit se zásadou, že dětská strava má být hlavně zdravá a pestrá.
Ze zeleniny opatrně do jídelníčku zařazovat v syrovém stavu papriku, rajské jablíčko a celer. Celer se nejlépe vyjímá v zeleninové nebo maso-zeleninové polévce, které dodá nejen výbornou chuť, ale je i zdrojem mnoha cenných látek. Můžeme používat jak klasický bulvový, tak i celer řapíkatý.Z ovoce to jsou jahody, které zkoušíme dávat 10 – 12 měsíčnímu kojenci vzhledem k možné alergii jen po malých dávkách, ale citrusové plody zařazujeme opravdu až o něco později.
Nikdy nepodávejte dětem příliš velké tvrdé kousky, které by dítě mohlo snadno vdechnout (ořechy, bobule, kousky syrové mrkve, jablka). Tvrdou zeleninu a ovoce vždy raději nastrouhejte.