Určitě tyto pocity již zažila každá žena, která tímto stavem prošla. Lákavé jídlo na talíři, které měla vždycky tolik ráda, nyní způsobuje zvedání žaludku a kuchyňské výpary nutí opustit místnost. Rozdílná je četnost a intenzita nevolností. Většinou tento jev mizí na konci třetího měsíce,některé ženy jej pociťují ještě v měsíci šestém. Tyto potíže bývají však dobrým znamením.
Hlavní příčinou nevolností je vysoká hladina hormonu HCG v krvi ženy. Hladina tohoto hormonu dosahuje vrcholu mezi osmým a desátým týdnem a pak se snižuje, což vysvětluje, proč zhruba kolem dvanáctého týdne většinou nevolnosti samy od sebe ustávají.
Žena, která trpí nevolnostmi také méně pije a nenarozenému dítěti hrozí nedostatek tekutin, minerálů a vitaminů. Proto je zvláště důležité dbát na dodržování pitného režimu. Je proto dobré vyzkoušet, které nápoje dělají tělu nejlépe a ty konzumovat pravidelně a v dostatečném množství. Lze také jíst ovoce, které obsahuje plno vody, např.melouny. V létě se může žena osvěžit vodovou ovocnou zmrzlinou.
Většina žen pociťuje nevolnost hned po ránu, když je nízká hladina krevního cukru. Pomáhá, ještě než vstanete, sníst v posteli kousek suchého pečiva, několik sušenek nebo pár kousků sušeného ovoce. Žaludek uklidní také šálek slabě oslazeného mátového čaje.
Tučná a silně kořeněná jídla ze svého jídelníčku vyškrtněte, naopak více zařazujte lehkou stravu jako je ovoce, zelenina, nejrůznější syrové saláty a kysané mléčné výrobky. Malé porce snáší žaludek lépe než velké. Také by neměl žaludek zůstat prázdný, mezi jídly si dejte banán nebo suchar. Všechno jídlo pomalu,a důkladně rozkousejte,protože žvýkání podporuje tvorbu slin a zmírňuje nevolnosti.