Zatímco některé ženy považují těhotenství za nejkrásnější období života, některé jsou jiného názoru. Musí totiž čelit poruchám a obtížím, které se objevují především v prvním trimestru (ovšem ani to není pravidlem).
Zabývejme se nyní právě těmi problémy, jimž ženy čelí. Bývají způsobeny hormonálními změnami, které jsou velice intenzivní v prvních dnech od početí. Každopádně s postupujícím stupněm těhotenství tyto obtíže slábnou a v průběhu několika týdnů zcela vymizí. Další problémy jsou spojeny se zvětšením dělohy, což má za následek přesunutí tohoto orgánu směrem k dutině břišní. Tyto obtíže naopak provází konec těhotenství. V obecné rovině – ať již jsou problémy spojeny s počátkem či koncem gravidity, nezanechávají po porodu žádné následky.
Nejčastější obtíže, které ženy provází na počátku těhotenství, souvisejí s nevolností a nutkáním na zvracení. V prvním trimestru se s tímto problémem setká až 50 % těhotných žen. Nevolnost je zapříčiněna zvýšenou hladinou hormonu HCG v krvi. V mnoha případech se k působení tohoto hormonu ještě přidávají důvody emocionální. Ať si žena dítě přeje sebevíc, strach, obavy a pochybnosti mohou veškeré pozitivní emoce zcela vytěsnit. Vnějším projevem těchto pocitů potom bývají právě psychosomatické poruchy. Ačkoliv se jedná o obtíže, které po pár týdnech odezní, pro mnoho žen mohou být velmi obtěžující. K jejich odstranění či eliminaci může výrazně pomoci změna stravovacích návyků, kdy žena jí menší porce, ale podstatně častěji. V případě, že je zvracení velmi časté a kvůli němu dochází ke ztrátám minerálních solí v těle a následně i úbytku hmotnosti, je zapotřebí vyhledat lékaře.
Některé ženy trpí v těhotenství nepříjemným nadměrným sliněním (ptyalismus). Dokonce se stává, že množství slin v ústech je natolik velké, že jsou ženy nuceny mnohem častěji polykat.
Stejně obtěžující je zácpa. Tato porucha souvisí s kvalitou stolice (je pevná, tvrdá, s nízkým obsahem vody), nikoliv s pravidelností vylučování. Zácpa v těhotenství je rovněž jedním z důsledků tlaku, jímž působí děloha na střevo (tato obtíž je z toho důvodu typická především pro poslední trimestr), souvisí s omezením střevní peristaltiky – dochází totiž k ochabnutí některých svalů, což je způsobeno přítomností progesteronu (proto se zácpa může objevit i v první fázi těhotenství). Zácpě lze předejít vhodnou stravou – do jídelníčku je třeba zařadit větší množství potravin bohatých na vlákninu (zelenina či celozrnné potraviny) a v průběhu dne vyvíjet přiměřenou fyzickou aktivitu. Naopak je třeba se vyvarovat projímadlům, která dráždí střevo.
SARTI, Paolo – SPARNACCI, Giuseppe. Těhotenství a péče o dítě (kompletní průvodce od početí do věku šesti let). Praha: Nakladatelství SUN, 2007. ISBN 978-80-7371-143-6.