Opruzeniny jsou velmi častým problémem ve věku kojenců a batolat, který řeší maminky a někdy i dětský praktický lékař ve své ordinaci. Jde o místní postižení kůže. Prostý zánět, který vzniká třením dvou kožních řas o sebe nebo třením kůže o prádlo, se typicky projevuje plošným zarudnutím. Postižené místo svědí a je bolestivé. V některých případech může dokonce ložisko zmokvat, případně se může infikovat. Vznik opruzeniny podporuje macerování kůže potem, močí nebo stolicí. Nejčastějšími místy, která opruzeniny postihují, jsou u kojenců a batolat zadeček a jeho bezprostřední okolí, kožní rýha mezi hýžděmi a oblast třísel.
Jak vyplývá z výše řečeného, vznik opruzenin podporuje teplé počasí, kdy se děťátko hodně potí, menší frekvence výměny plenek nebo horší hygiena dítěte.
V případě, že se opruzenina objeví, v dětské medicíně je taktéž dlouho znám blahodárný účinek mastí obsahujících rybí tuk. Jedna z jeho hlavních složek, vitamín D, se podílí na regeneraci kůže a podkoží a podporuje granulaci tkáně (sled buněčných pochodů, které vedou k zacelení poškozené tkáně). Jeho další složka, vitamín E, se uplatňuje při regeneraci jednotlivých vrstev kůže.
Doporučujeme dětskou mast RYBILKA® NEO, která má vylepšené složení o mandlový olej.
RYBILKA® NEO obsahuje rybí olej, mandlový olej, oxid zinečnatý a D-panthenol.
K čemu jsou jaké složky?
- Rybí olej (4%): Obsahuje zejména acylglyceroly nasycených a nenasycených mast. kyselin, dále vitamíny a organicky vázaný jód a brom.
- Mandlový olej (14%): Olej ze sladkých mandlí. Obsahuje zejména glyceridy mastných kyselin a také vitamín A, B1, B2, B6, E. Má ochranný účinek před vysycháním, působí jako změkčovadlo.
- Oxid zinečnatý (10%): Je velmi jemný prášek, dobře absorbující oleje i vodu. Působí dezinfekčně.
- D-panthenol (5%): se v buňkách mění na kyselinu pantotenovou-vitamin B5. B5 zajišťuje optimální hydrataci kůže, podporuje produkci kolagenových a elastanových vláken, čímž udržuje kůži pružnou a zdravou.
Více na www.rybilkaneo.cz
NADÝMÁNÍ
Bolení bříška, pláč či neklid jsou častými příznaky nadměrného nahromadění plynů ve střevě – nadýmání. Tyto obtíže se nejčastěji projevují u kojenců do třetího až pátého měsíce věku, především u chlapců. Způsobit je může nedostatečné odříhnutí po skončení kojení, stejně tak jako nevhodná skladba stravy maminky. Zde se doporučuje i z preventivních důvodů pokud možno vynechávat veškeré potraviny, které mohou nadýmání vyvolávat – především luštěniny, zelí a kapustu. Pokud již k rozvoji nadýmání dojde, je vhodné postupovat následovně.
Dětští lékaři doporučují k úlevě od nadýmání mechanickou masáž bříška dítěte spojenou s užitím látek, které uvolňují svalové napětí v trávicím traktu, usnadňují tak volný odchod plynů a mají tak zklidňující efekt. Mezi osvědčené přírodní látky s takovými účinky patří např. heřmánek, máta, fenykl nebo anýz. Přípravky určené pro pomoc od nadýmání cestou aplikace na kůži spojenou s masáží najdeme ve dvou formách – gel a emulgel. S ohledem na význam jemné masáže bříška a zároveň účinné vstřebávání přípravku je výhodnější užívat emulgely. Účinné vstřebávání je u nich spojeno s výrazně vyšší stabilitou na kůži, která umožňuje mnohem delší masírování.
Položte tedy své děťátko na rovnou podložku, obnažte mu bříško a naneste mu na ně definovanou dávku přípravku. Jemnými, krouživými pohyby po dobu několika minut vtírejte konečky prstů přípravek do kůže na bříšku miminka. Tím mu zároveň bříško masírujte a úleva by se měla dostavit v řádu desítek minut.
Doporučujeme emulgel PUPÍK®.
Je to bylinkový emulgel s vysokým obsahem vonných silic. Při nadýmání se aplikujte na bříško v okolí pupíku a lehkým krouživým pohybem masíruje. Jemná masáž břišní stěny přináší úlevu při potížích vyvolaných nadýmáním.
Složení emulgelu PUPÍK®: Chamomilla recutita (Heřmánek pravý), Mentha piperitam (Citronová máta), Carbomer, Foeniculum vulgare (Fenykl obecný), Pimpinella anisum (Anýz vonný) + ostatní pomocné látky.
Více na: www.rybilkaneo.cz