V osmi měsících začíná být miminko ostražité vůči jiným lidem. Jestliže ho necháte s někým, koho nezná, pravděpodobně propukne v pláč, a to i přesto, že ještě před měsícem by bylo naprosto spokojené. Tyto obavy z odloučení od rodičů mohou trvat asi až do 15. měsíce, potom postupně vymizí.
Jestliže musíte dítě na nějaký čas opustit, jít něco zařídit a podobně, udělejte to rychle, bez zbytečných průtahů a loučení, jen tak nebudete dítě vystavovat zbytečnému stresu z odloučení.
Dítě se naučí ovládat pohyby, pevně sedí, samo se přitáhne vlastní silou a na chvíli se udrží ve stoje celou svojí vahou. Umí se posadit z lehu na břiše, začíná lézt. Většina dětí se posouvá po bříšku a rukama se přitahuje. Některé děti se odstrkují, ale nožičky jsou většinou stále pasivní.
Možná budeme překvapeni, že se dítě začne zajímat o své pohlavní orgány. Ničeho se neobávejte, tento zájem je naprosto fyzicky i psychologicky normální a je součástí zdravého vývoje každého dítěte. Neměli byste dítě za tento zájem trestat, nemělo by se cítit provinile.
Děti se začínají krmit samy drobnými kousky jídla.
Dítě začíná hledat předmět na místě, kde ho naposledy vidělo, než jste ho uklidila, bude vám podávat hračky a brát si je zase zpět. Toto období je vhodné na seznámení s knihami, které si můžete společně prohlížet a číst. Na začátku zkuste knížky zvukové, protože děti nejprve zaujme rytmus a zvuk, potom barva a vzory obrázků v knížce. Může se stát, že dítě bude různé zvuky i napodobovat.
Dítě již v tomto období perfektně slyší. Mělo by otočit hlavu, když na něj promluvíte, reagovat na zvuky o různé intenzitě.
Mezi šestým a devátým měsícem věku dítěte je čas na další preventivní prohlídku u dětského lékaře. Ten prohlédne pánev a nohy, podívá se, jestli dítě netrpí vrozenou luxací kyčelních kloubů, u chlapečků zkontroluje, jsou-li varlata sestouplá do šourku. Dále vyšetří sluch a zrak, poslechne srdce a plíce. Nakonec dítě změří a zváží, přeměří obvod hlavičky.