Ještě než se vrátíte s děťátkem z porodnice domů, měli byste mít pro ně připravenou postýlku. Novorozence můžete pokládat i do kolébky nebo do proutěného košíku, například s kolečky, což vám umožní mít dítě stále u sebe. Avšak postupně jak roste, zůstává pro dítě nejlepším místem pro spánek postýlka, kde má dostatek místa a přitom je chráněno ohrádkou před pádem na zem. Je dobré, když lze v postýlce vytvořit zvýšenou polohu pro děti, které častěji ublinkávají, protože je trápí návrat potravy ze žaludku do jícnu (gastroezofageální reflex).
Jaká je průměrná doba spánku?
Novorozenec zpočátku spí kdykoli během dne i noci, pokud je sytý a spokojený. Postupně je ale potřeba spánku u každého dítěte jiná. Mění se samozřejmě i s věkem. Novorozenec prospí až 20 hodin denně. Kolem druhého měsíce začíná dítě oddělovat noční spánek od denního a postupně ubývá doba denního spánku. Celkem spí dítě 14–18 hodin. Individuální rozdíly jsou velké. Roční dítě spí kolem 12 – 17 hodin denně. Batole kolem 3 let spí 10 – 16 hodin denně.
Jaká postýlka a jaká matrace jsou nejvhodnější?
Postýlka by měla být z přírodních materiálů a natřená zdravotně nezávadnou nátěrovou hmotou. Příčky na ohrádce by od sebe neměly být vzdáleny více než sedmdesát pět milimetrů a méně než čtyřicet pět milimetrů.
Matrací do postýlky je na trhu nepřeberně. Důležité je, aby matrace nebyla příliš měkká a aby dítě neleželo v prohlubni a nekřivilo si tím páteř.
Jediná bezpečná poloha pro spánek novorozence a malého kojence je na zádech. Poloha na boku není vhodná, protože se dítě může převalit na bříško. Spánek na bříšku prokazatelně zvyšuje riziko dušení a náhlého úmrtí kojence. Po třech, čtyřech měsících věku se již dítě samo převrací do polohy, která mu vyhovuje. V tom mu není třeba bránit. Pro bdělé dítě pod dohledem je naopak vhodné, aby od věku několika týdnů trávilo určitý čas v poloze na bříšku. Rozvíjejí se tak jeho duševní a pohybové schopnosti a dovednosti.
Nevdechne dítě ležící na zádech zvratky?
Zvláště u batolat, která ráda spí na bříšku nebo opřená na kolínkách a ručkách, by polštář mohl vést k dušení. Proto a pro správný vývoj páteře se větší polštář u dětí nedoporučuje minimálně do 3 let. Hračky v postýlce by neměly mít provázek nebo tkanici delší než 30 cm. Z dosahu dítěte odstraňte plastikové sáčky. Nepoužívejte popruhy v postýlce a nenechávejte plastový kryt na podložce postele (tak aby byl dítěti přístupný). V prvém půlroce může dítě spát ještě v kočárku. Později je to však nebezpečné, protože se při probouzení může snadno přehoupnout přes okraj a spadnout.
Roční a starší dítě má někdy snahu přelézt ohrádku postýlky. Mohlo by se zranit pádem na zem. Pro takové dítě bývá lepší, když spí na gauči, ke kterému přistavíme židle. Již od novorozeneckého věku rozlišujte svým přístupem denní a noční spánek. Krmte dítě v noci v tiché a málo osvětlené místnosti. Postýlku používejte pokud možno pouze na noční spánek.
Ukládání dítěte k nočnímu spánku
Příprava dítěte k nočnímu spánku se postupně stává důležitým rituálem. Před spaním je dobré dítě vykoupat a nakrmit, protože oboje vzbuzuje pocit potřeby spánku. Po jídle ho ukonejšíte chováním, laskáním, můžete mu masírovat bříško, zazpívat mu ukolébavku, pouštět potichu příjemnou hudbu. Dítě by mělo být krmeno, koupáno a ukládáno ke spánku ve stejnou dobu. Optimálně kolem 18. – 20. hodiny. Půlhodina před spaním by měla být relaxační. Dítě dostane do postýlky oblíbenou hračku, většímu dítěti přečteme pohádku atp. V místnosti, kde dítě spí, nemá svítit žádné světlo. Dítě obyčejně usíná mezi 19. a 21. hodinou večer a budí se ráno mezi 5. a 7. hodinou.
Může spát dítě v posteli s rodiči?
Z hlediska bezpečnosti dítěte je pro kojence nejlepší spánek ve vlastní postýlce, která je co nejblíže posteli matky, noční kojení je tak pro maminku jednodušší. Kratší doba v posteli rodičů nevadí, noční kojení se tak usnadňuje, ale musíte dbát na to, abyste dítě nezalehli nebo nevědomky nevystrčili z postele. Ze spaní s rodiči se může stát zvyk, kterého se dítě později těžko zbavuje. Po roce věku, kdy se již dítě v noci nebudí, může spát i mimo ložnici rodičů ve svém pokoji.
Jak u kojence ve druhém půlroce života omezit buzení v noci a překonat potíže se spaním?
Pokud dítě nepláče, ale jen kňourá, nereagujte na to. Počkejte, zda samo znovu usne. Když se rozpláče, zkontrolujte, zda se nepočuralo nebo nepokakalo, vyměňte pleny, klidným hlasem na ně promluvte, pohlaďte ho, krátce se s ním polaskejte, ale zase ho vraťte do postýlky. Pláče-li dál, zkuste na ně znovu promluvit, po několika minutách k němu vstaňte, ale nechte ho ležet v postýlce. Když ani to nepomáhá, vracejte se k dítěti v intervalech, které se prodlužují, dokud neusne. Počínáme-li si takto důsledně a dítě se nedočká naší větší pozornosti, kterou vyžadovalo, zklidní se a přestane se budit. Asi dvě hodiny před ranním probuzením se opakuje návrat k lehkému spánku, a některé děti se znovu budí. Ani v tomto případě bychom neměli vyjít dítěti vstříc a měli bychom postupovat jako v noci. Dítě by pak trpělo ospalostí a dohánělo by nedostatek spánku nevhodně dopoledne. Některé děti s nízkou potřebou spánku již neusnou, ale není dobře jim dávat najevo, že víme o tom, že nespí. Stačí na ně promluvit vlídným hlasem a nechat je v klidu.
Denní spánek
Dítě potřebuje spát také ve dne, aby nabralo sílu. Pravidelně by měly děti spát odpoledne po poledním jídle asi 1,5 až 2 hodiny. Kojenci do 9 měsíců spávají někdy ještě i dopoledne, mezi 10. a 12. hodinou. Spánek ale bývá kratší než odpolední. Dlouhý odpolední spánek zvláště starších kojenců a batolat může vést k problematickému usínání večer. Někdy pomůže, když se mírně, ale citlivě zkrátí. Protože ve dne spí dítě v místnosti při vyšší teplotě než v noci, oblékněte ho k tomu přiměřeně. Pozor na přehřátí dítěte.
Zdroj
Kniha – Martin Gregora, Kniha o matce a dítěti (Grada 2005)