V okamžiku, kdy dojde k přerušení pupečního pahýlu se pupík miminka podvazuje podle zvyklostí porodnice buď tkalounem, prádlovou gumou nebo speciální svorkou. Ideální je podvázat jen co nejblíže, asi jeden centimetr. To pak umožní, aby rychleji seschnul a odstranil se už po dvou dnech po porodu. Ne vždy se ale pahýl v porodnici po porodu odstraňuje (buď skalpelem nebo s pomocí nůžek), někdy se nechává, aby samovolně odpadl (mezi 8.-21. dnem po porodu).
V takovém případě je ale nutné, pečovat o pahýl co nejlépe, a to potíráním lihem, který nanesete na kosmetický tampon. Čistěte pouze zaschlou krev. Dokud není pupíček pořádně zahojen, miminko raději nekoupejte a pouze mu tělíčko otírejte žínkou namočenou v teplé vodě, nebo ho položte šikmo do vaničky s podložkou. Rozhodně děťátko s nezahojeným pupíčkem nekoupejte v tzv. kyblíčku.
Pahýl je opravdu nutné čistit lihem, protože jinak může dojít k zarudnutí a vzniku zdravotních komplikací, také není vyloučena možnost otravy. Může se také vyklenout tzv. “pupeční kýla”, proto je nutné vyhledat lékaře, který naplánuje chirurgické odstranění.
Po příjezdu z porodnice je nutno pahýl čistit nejlépe při každém přebalení, v dalších dnech podle potřeby. Z pupeční jizvy opravdu odstraňujte jen krvavé stroupky nebo šupinky, žádné násilí. Pokud se vám zdá, že je okolí pupku zarudlé, nebo z jizvy vytéká krev či hnis, ihned vyhledejte dětského lékaře. Někdy je nutné dokonce nasadit antibiotika. Když se pupek zahojí, není zapotřebí o něj dále nijak speciálně pečovat – naprosto postačí běžná hygiena při koupeli.