Posted on

Zoubky začínají růst u kojenců okolo 6 měsíce. Není vyjímkou kojenec se zoubkem již ve 4 měsících, ale také až v 10 měsících. Oboje je normální, takže by se maminka neměla znepokojovat. Již od prvních zoubků by maminka měla začít o ně řádně pečovat. Některé děti mohou mít při jejich růstu teploty, průjem, mohou být uplakané, rozmrzelé a hůře spát, strká si prstíky do pusinky a zvýšeně sliní. U prvního syna zoubky začaly vykukovat až v 10 měsících. Pak to vzalo takový raketový nárůst, že jsem ani nestíhala koukat, jak rychle se v pusince objevily. V podstatě bez potíží, pláče a teploty má dnes kompletní mléčný chrup. U druhého synka začaly růst zoubky již v 6 měsících. Zpočátku bez problémů. Nyní je mu 15 měsíců a má jich 14. Ty poslední nás trochu potrápily, ale jak říkám, to k tomu bohužel patří a musíme to vše zvládnout.

Stav chrupu Vašeho dítěte závisí na Vás. Je tedy nutné, začít o chrup pečovat od prvního zoubku. V případě, že vidíme, že se už tlačí, můžeme dítěti masírovat kartáčkem, který je určený pro usnadnění prořezání zubu dásní. Uleví tím dítěti od bolesti. Na trhu je dnes řada kartáčků, ať už na prst dospělého nebo klasicky do ruky děťátka. U obou synků jsme doma měli sadu tří kartáčků – na zoubek, který se tlačí, již vylezlý a pak klasicky na zoubky.

Na obrázku vidíte, jak tyto kartáčky vypadají. Sice jsme měli od jiné firmy, ale jsou to ty stejné.

1. masážní kartáček – je určen pro děti od 6 měsíce. Jeho speciální tvar a silikonové zakončení umožňuje bezpečnou masáž dětských dásní,

2. silikonový kartáček – je určen na mytí prvních zoubků pro děti kolem 11 měsíce. Silikonové štětiny zabraňují poškození prvních zoubků,

3. klasický kartáček– je vyroben z nylonového vlasu a je určen na mytí zoubků starších dětí. Sada je velmi praktická a bude vám sloužit hodně dlouho.

Začněte čistit zoubky Vašemu dítěti ihned po prořezání do dutiny ústní. Po prořezání prvních dočasných zoubků (okolo 6. měsíce věku) přestaňte dítěti dávat sladké nápoje v kojenecké láhvi. Kojenecká láhev se sladkým nápojem nepatří do dětské postýlky ! Vyvarujte se přenosu baktérií, které sídlí ve Vaší dutině ústní, do úst dítěte. Dodržujte hygienu dutiny ústní. Nepoužívejte s dítětem stejnou lžičku, neochutnávejte dětskou stravu přímo ze savičky na kojenecké láhvi, nelíbejte dítě na ústa , neolizujte dudlík.

Nechte si zhotovit test na přítomnost bakterie Streptococcus mutans ve slinách dříve než se Vašemu dítěti objeví první zoubky v dutině ústní. (Dentocult SM). Poraďte se s dětským nebo zubním lékařem ohledně fluoridové prevence zubního kazu. Samozřejmostí je též pravidelná návštěva zubního lékaře a záznam do Zubního průkazu. Do roku věku dítě zaregistrujte u zubního lékaře. Ideální je, pokud je to lékař, ke kterému chodíte vy nebo celá vaše rodina. Máte v něj důvěru, a jste přesvědčená, že je to odborník a také to umí s dětmi. Ne vždy tomu tak je. Mám zkušenost s lékařkou, ke které jsem chodila sama delší dobu. Odborník je, to ano, ale chování k dětem, to opravdu nemá, což je škoda. Dítě si zafixuje, že u lékaře se mu nelíbí. Klidné, vlídné zacházení je dobrým předpokladem, že se vaše dítě bude k lékaři těšit. Ještě na závěr obrázek, či vzoreček pasty a máte vyhráno.

Zdroj: www.prevencezubnihokazu.cz

Leave a Reply