Mateřské mléko představuje pro dítě nejoptimálnější výživu. Někdy je ale kojení doprovázeno řadou potíží. Mnoho žen svou „kojící kariéru“ předčasně ukončí, což je škoda. Problém může být na straně matky, ale též i na straně dítěte. Je proto nutné, aby kojící maminka kontaktovala laktační poradkyni, která s ní probere veškeré potíže, které žena má. Může to být v souvislosti s vpáčenými bradavkami, opakujícími se záněty prsu, též vyčerpáním matky, únavou nebo celkovým emočním vypětím. Ze strany dítěte to může být nesprávná technika přiložení děťátka, neefektivní sání, spavé miminko s novorozeneckou žloutenkou.
Ze strany matek se často setkáváme s poptávkou po lécích a čajích, které zvyšují produkci mléka. Jsou to tzv. galaktogoga. Jejich využití by mělo být vyhrazeno pouze pro případ, kdy veškeré příčiny v problematickém kojení se podařilo odstranit a přesto se kojení nedaří.
Tvorba mléka, tj. laktogeneze je velice složitý proces, který probíhá od konce gravidity až do několika prvních dní po porodu. Je ovlivněn hormony prolaktinem, růstových hormonem, kortizolem, inzulínem, paratyreoideálním hormonem. Oxytocin je hormon, který se podílí na vypuzení mléka. Před užtím jakéhokoliv přípravku je nezbytné zvážit též možná rizika v podobě nežádoucích úřinků ve vztahu nejenom ke kojící matce, ale rovněž s ohledem na jeho přestup do mateřského mléka tak i na kojené dítě.
Na trhu je dnes řada čajových směsí, které podporují tvorbu mléka. Účinnými látkami jsou především výtažky kmínu, anýzu, fenyklu, pískavice, ostropestřce, jeřabiny, dobromyslu, plod kopru, list jitrocele a mnoho dalších. Např. Ještě listy maliníku, nať mateřídoušky, květ heřmánku, list kopřivy. Každému z nás vyhovuje něco jiného, je třeba si tyto směsi vyzkoušet. Určitě je to dobrý doplněk stravy kojící maminky.
Zdroj:
Volně prodejné přípravky v gynekologii, Tomáš Fait, Jiří Slíva a kol., Maxdorf, 2011.
Foto: www.biolib.cz