Posted on
Kojení vsedě je nejoptimálnější poloha při kojení vůbec. K němu je ideální židle s područkami a rovným vysokým opěradlem, aby Vaše záda zůstávala vzpřímená a rovná, když se uvolněně opřete. A pokud nemáte hodně nízkou židli, užitečná je i malá stolička pod nohy. Nejlepší je však houpací křeslo. Kojení vsedě v posteli většině žen moc nevyhovuje, nicméně se srolovanou dekou pod koleny a s velkými, tvrdšími polštáři za zády to jde o něco lépe. Takové polštáře budete potřebovat i v případě, že chcete sedět v měkkém křesle nebo na pohovce, abyste se příliš nepropadla do měkkého. Možná Vám bude vyhovovat i speciální polštář určený pro kojení. Obložíte se jím dokola a děťátko na něm leží. Dobře si opřete ruku, v níž ho držíte, aby se během kojení neunavila, jinak byste dítě dostatečně netiskla k sobě.

Poloha kolébky
V této klasické a nejčastěji volené poloze dítě jednoduše leží na Vaší paži. Pije-li z pravého prsu, leží na svém levém boku a hlavičku má v ohbí vaší pravé paže; svou pravou rukou držíte jeho hýždě a jeho kolínka tisknete ke svému tělu. Vaše pravá paže spočívá na polštáři ve správné výšce a loket je dobře podepřen, aby rameno zůstalo uvolněné. Levou rukou trochu zvedněte pravý prs a dítě začne pít. Jakmile pije, máte levou ruku volnou, takže se i vy můžete napít nebo najíst. Spodní paže dítěte leží pod vaší hrudí.
Varianta                                                                                                                                            Děťátko leží u vašich prsou stejně, ale vy ho podpíráte druhou (v tomto případě tedy levou) paží a jeho hlavička leží ve Vaší ruce. Prs si podpíráte zvnějšku rukou téže strany. Dítě leží na boku na polštáři bříškem na Vašem břiše a zadeček má ve Vašem loketním oblouku. Předloktím ho tisknete k sobě a rukou přidržujete jeho hlavičku u prsu. Při této poloze objímáte týl a šíji děťátka tak, že Váš palec a špičky prstů leží za jeho oušky a horní část jeho těla spočívá na Vašem zápěstí. Této poloze se říká “přechodná poloha”. I u jiných novorozeňat je často snazší podepřít jim hlavičku a v pravém okamžiku je přitisknout k prsu, mají-li problém s přisáváním. Jakmile je už děťátko schopno pít dobře, je lepší ho držet v normální poloze kolébky.
Poloha na zádech
Dítě při ní neleží před Vámi, ale na dostatečně vysokém polštáři vedle vás a jeho nožičky směřují k Vašim zádům. Pije-li dítě z levého prsu, spočívá jeho hlavička ve Vaší levé ruce, zádíčka mu podpíráte levým předloktím, zadeček mu leží na polštáři mezi Vaším loktem a Vaším bokem, prakticky pod Vaším ramenem. Dostatečně vysoký polštář podpírá Vaši paži i ruku, abyste neměla tendenci se s napětím předklánět. Pije-li děťátko v této poloze, vyprazdňuje zvláště účinně mlékovody na spodní vnější straně prsu, kde leží většina prsních žláz a kde nejsnáze dochází k retenci mléka. Kojíte-li v této poloze častěji, předcházíte tomu. Kojení v poloze na zádech se vůbec velmi hodí v řadě ne zcela běžných situací. Například se tak mohou zároveň kojit dvojčata. Po císařském řezu se zabrání tlaku na ránu, lépe se v ní kojí předčasně narozené dítě, které málo saje nebo je hodně spavé, protože matka mu může v případě potřeby jemným tlakem držet hlavičku u prsu. Zpočátku je toto držení vhodné i při velmi plochých nebo vpáčených bradavkách, které se vtahují dovnitř, a často i tehdy, jsou-li prsy zvláště velké.

Zdroj

Kniha – Weigert,Vivian,Všechno o kojení (Vydal Portál 2006)

 


Leave a Reply