Příznivé vlivy pórku na lidské zdraví znali už lidé v Antickém římě. K jeho největším ctitelům patřil také neblaze proslulý císař Nero. Považoval se za skvělého řečníka i pěvce a věřil, že mu pórek posiluje hlasivky.
Pórek povzbuzuje mozek a léčí mnohé neduhy. V jednom stonku průměrné velikosti se skrývá osmina dávky draslíku a třetina dávky kyseliny listové.Ve své zeléné části má pórek až dvojnásobek vitamínů, než v bílem dílu stonku. To je důvod, proč by se měly konzumovat rovněž jeho listy. Platí to zejména u křehké jarní odrůdy pórku, určené ke spotřebě za syrova.
V obchodě se můžeme setkat s pórkem ve třech jakostních odrůdách. Pro všechny platí stejná povinnost – pórek musí být čerstvý, bez nadměrné povrchové vlhkosti a vždy celý. Odříznuty mohou být pouze kořínky a konce listů. Nejmenší průměr stonku musí činit 10 milimetrů. Základní rozdíl mezi jakostními odrůdami spočívá v délce vybělené části pórku, čím větší je tato část, tím je pórek kvalitnější. Při nákupu si musíme dát pozor, aby pórek nebyl napadený vrtalkou pórovou.
Doma by se měl pórek skladovat jen krátce. Nejvhodnější podmínky jsou v chladničce, popřípadě ve sklepě.
Z pórku se připravují např. polévky, podává se k masu nebo jen tak na chleba s máslem.
Naše rodina má nejraději Dušené vepřové maso na pórku s bramborem
Ingredience:
1 cibule, 1 velká mrkev, 1/2 malého celeru, 2 řapíky celeru, 1 pórek, 60 dkg vepřové kýty
Postup:
V kastrolu rozehřejeme sádlo a na něm osmahneme na kostičky nakrájenou cibuli a přidáme na větší kostky nakrájené vepřové maso a orestujeme. Osolíme, opepříme, podlijeme vodou a dusíme. Když je maso skoro měkké, přidáme na kolečka nakrájenou mrkev a nadrobno nakrájený celer a dovaříme. Zahustíme hladkou moukou rozmíchanou v trošce vody a necháme ještě chvíli povařit. Nakonec přisypeme najemno nakrájený řapíkatý celer a pórek. Až změknou, kastrol odstavíme. Podáváme s vařenými bramborami.
Zdroj: 2000 rad zahrádkáře, Ottovo nakladatelství, 2011