Posted on

Porodní domy v zahraničí

V zahraničí, především v zemích Evropské Unie, je porodní dům běžnou součástí porodnické péče. V řadě zemí mají porodní domy přímou legislativní podporu, v některých zemích je péče v porodních domech dokonce hrazena ze zdravotního pojištění. Všechny porodní domy jsou plně v kompetenci porodních asistentek. Tato zdravotnická zařízení tvoří součást veřejného zdravotního systému, v němž je na jedné straně porodní asistence autonomní profesí s jasně definovanými kompetencemi, na straně druhé plná odpovědnost rodičky za svá informovaná rozhodnutí. Oproti nákladné nemocniční péči nabízejí porodní domy také výraznou finanční úspornost.

Porodní domy v celém světě fungují na principu přirozeného porodu. Na principu přirozeného porodu pracují rovněž Centra aktivního porodu. Na rozdíl od porodních domů jsou však tato centra součástí nemocnice, obvykle v blízkosti běžného porodnického pracoviště, a podléhají řízení nemocnice a jejím předpisům. V letech 1998 až 2000 takové Centrum aktivního porodu existovalo i u nás v pražské nemocnici na Bulovce.

Pro koho je porodní dům určen

Porodní dům je zařízením pro ženy, pro které je porod v nemocnici nepřijatelný, a raději by volily porod doma. Je vhodný pro ženy, které jsou aktivní, a které chtějí samy určovat, jak bude jejich porod probíhat. Chtějí být „režisérkami“ svého porodu a hrát v něm hlavní roli.

Porodní dům je určen pro ženy, které do něj přicházejí s myšlenkou, že by vlastně raději rodily doma, kdyby k tomu byly v našem státě vytvořeny podmínky. Ale porod v domácnosti u nás není oficiálně uznávanou možností.

Především je určen pro ženy, u nichž probíhá normální těhotenství, a lze tedy předpokládat, že i porod proběhne normálně. Určen je pro rodiče, kteří

  • dávají přednost individuální péči v komorním prostředí

  • se na způsobu, jakým se jejich děťátko narodí, chtějí aktivně podílet

  • mají o atmosféře během porodu svou představu a chtějí ji uplatnit

  • by si přáli, aby se jejich miminko narodilo doma, ale zrazuje je od toho náš systém všeobecné zdravotní péče, který není porodům doma zatím přizpůsoben (k porodům doma lékaři ani porodní asistentky běžně nechodí).

    Co všechno může porodní dům nabídnout

  1. Komplexní předporodní přípravu (seznámí vás s celým porodním procesem i s péčí o miminko).

  2. Individuální péči během porodu.

  3. Individuální péči po porodu.

  4. Návštěvu porodní asistentky u vás doma (v 1. době porodní a po porodu).

  5. Vzdělávací a osvětovou činnost pro odbornou i laickou veřejnost (semináře, přednášky, kurzy) ve vlastním zařízení.

  6. Cvičení pro ženy před porodem i po porodu.

  7. Poskytování alternativní péče (akupunktura, reflexní terapie, masáže Shia-zu, psychologie).

  8. Doplňkové metody péče (tanec, hudba…)

  9. Prostory vzdělávacího centra (přednáškovou místnost) externím organizacím pro jejich aktivity.

První porodní dům v České republice vybudovalo v roce 2002 v Praze na Roztylech v té době existující občanské sdružení Centrum aktivního porodu. Iniciátorkou a vedoucí tohoto pilotního projektu byla porodní asistentka Zuzana Štromerová, předsedkyně sdružení. Již v roce 1997 iniciovala vybudování prvního Centra aktivního porodu v České republice, které v letech 1998 až 2000 fungovalo v pražské nemocnici Bulovka. Porodní dům U čápa od doby svého vzniku v r. 2002 několikrát změnil svoje sídlo, vždy však v rámci regionu Praha 4.

Více informací na: www.pdcap.cz

 

Leave a Reply