Posted on

Kojení je považováno již delší dobu za přirozený a naprosto běžný a hlavně první způsob krmení miminka. Hodně se o něm mluví a píše a považuje se za naprostou samozřejmost, že každá žena bude kojit. Má množství výhod, je přínosem pro matku i dítě. Na druhou stranu je třeba zmínit i to, že ne každá žena kojit může či chce.

Výhody kojení
Kojení má množství výhod. Je přínosné ze zdravotního, citového, praktického a dokonce i finančního hlediska. Mezi největší plusy patří:
– díky svému složení chrání mateřské mléko dítě před mnoha infekcemi
– působí jako prevence vzniku alergií
– prospívá imunitě
– složení mateřského mléka se přizpůsobuje potřebám dítěte
– při kojení dochází k rychlejšímu zavinování dělohy a tělo matky se po porodu dostává rychleji do normálu
– snižuje riziko rakoviny prsu a vaječníků
– posiluje citové vazby mezi matkou a dítětem (chvíle jen pro sebe)
– matka nemusí nic připravovat, mléko je neustále k dispozici. Není nutné sterilizovat lahvičky apod.
– finanční přínos: kojení je levnější než pořizování umělé výživy

Samozřejmě nelze nezmínit, že má i své nevýhody. Matku nelze v krmení tak snadno zastoupit (mléko je třeba odstříkat a řádně uschovat). Žena pak může při delších pauzách mezi kojením pociťovat tlak v prsou, jejich nalévání apod., musí dbát na složení stravy a některých věcí se vyvarovat. Kojí-li potomka častěji, je unavená a vyčerpaná, mění se jí tvar prsou a další.

Kdy začít
S kojením by se mělo začít co nejdříve po příchodu miminka na svět. Novorozenec by měl být přiložen k prsu ještě na porodním sále, a to,  je-li to možné, do třiceti minut po porodu. Poté by měl být přikládán dle potřeby. Nejdříve to bude častěji, postupně se budou pauzy mezi kojením prodlužovat. Důležité je, aby se maminka naučila správně kojit. Je třeba zvolit takovou polohu, která oběma vyhovuje, kontrolovat správné přisátí k prsu a správné sání. Kojení nesmí v žádném případě bolet. Zpočátku se může stát, že dojde k zarudnutí bradavek. Je nutné proto kontrolovat, zda je dítě dobře přisáté a také správně pečovat o bradavky. Pomoci může mast, která obsahuje kalcium (Bepanthen). V případě, že prsa bolí, doporučují se studené obklady, časté kojení, odstříkávání mléka, měnit polohy při kojení.
V této souvislosti je třeba zmínit ještě tzv.”laktační krizi”. Jedná se o náhlý pokles tvorby mléka. Naštěstí zpravidla netrvá dlouho, někdy jen několik hodin, jindy pár dní. Důležité je být na takovou situaci připraven, nutno zachovat klid, přikládejte dítě k prsům co nejčastěji, popřípadě ho dokrmte dříve odstříkaným mlékem.

A na závěr
Většina žen je schopna kojit. Ne vždy to jde ale hladce a někdy to chce opravdu velkou trpělivost. Samozřejmě jsou ženy, které z nějakých důvodů kojit nemohou, anebo prostě nechtějí. Pokud žena kojit nemůže, neměla by se tím trápit. Některé věci prostě nelze změnit. Rozhodně to však neznamená, že by byla horší matka či nějak své miminko ochuzovala či mu ubližovala. Stejně tak pokud se žena rozhodne, že kojit nebude, je to jen a jen její rozhodnutí a mělo by být respektováno.

Zdroj
kniha – Jiří Nevoral, Magdaléna Paulová,Výživa kojenců (vydal Státní zdravotní ústav – 2004)

Leave a Reply