Vytoužené těhotenství, které skončí potratem, je jedna z nejtěžších zkoušek, které mohou ženu potkat. Ve většině případů navíc potrat není zaviněný matkou. Jaké jsou tedy příčiny potratu?
Jednou z příčin potratu je chromozomální abnormalita. Jedná se o výskyt buď u spermie, nebo vajíčka. Obvykle jde o špatný počet chromozomů. Důsledkem je také situace, kdy se sice vyvíjí plodový váček a placenta, ale embryo se buď vůbec nevyvine, nebo se jeho vývoj zastaví.
Velké riziko potratu hrozí u žen, jejichž děloha má nepravidelný tvar či velikost. Podobné nebezpečí hrozí i u oslabeného čípku. Existují však způsoby, jak tyto abnormality léčit. Obvykle se používá korektivní operace dělohy, či několik stehů na čípku, které zabrání jeho zkracování.
Dalším rizikem je infekce, která je příčinou mnoha potratů. Jedná se například o chlamydie, zarděnky nebo herpes. Pokud se ale onemocnění včas přeléčí, nemusí být nutně důsledkem potrat.
K potratu mohou vést také zdravotní problémy matky, jako jsou poruchy štítné žlázy nebo diabetes. Pokud se léčíte s nějakou chorobou, je potřeba okamžitě informovat lékaře a podstoupit léčbu. Tyto choroby ztěžují možnost otěhotnění, proto je nutné informovat svého lékaře o tom, že se snažíte počít.
Jestliže jste prodělala potrat, nevěšte hlavu. Ženy, jež prodělaly potrat, mají pětadvacetiprocentní šanci, že se potrat zopakuje. To je jen o pět procent víc, než dvacetiprocentní riziko potratu, které hrozí ženám, které potrat nikdy neprodělali. Neznamená to tedy, že v budoucnu budete mít s donošením dítěte problémy.
Jak si udržet zdraví v těhotenství a nepotratit:
- Rh kompatibilita s partnerem, který má být zkoušen před manželstvím
- Dostatek relaxace
- Praktikovat bezpečný sex v těhotenství
- Vyhýbat se stresu, nadměrným fyzickým pracím, nošení těžkých břemen, nákupů apod.
- Kontrolovat si hodnoty krevního tlaku, který by měl být v normě (kolem 120/80 mm Hg)
- Chodit pravidelně na lékařské vyšetření
- Dostatek kvalitní stravy, nehubnout v době těhotenství
- U žen s předpokládaným rizikem potratu je možné podávat hormonální léčbu