Posted on

Už od prvních dnů po návratu z porodnice můžete začít chodit s novorozencem na krátké procházky téměř za každého počasí. Záleží v jaké roční době se vaše miminko narodilo.

Nevhodné je chodit za silného větru, deště, mlhy, špatné smogové sitauaci. Sledujte proto ve zprávách o počasí konkrétní rozptylové podmínky.

Pokud je teplota v zimě pod -5 a více, také raději na procházky nevyrážejte. V letních měsících choďte brzy ráno a dopoledne, pak přes poledne až do 15 h buďte raději v chládku doma. Opět kolem 18 hodiny můžete s kočárkem vyrazit. Nikdy nenechávejte kočárek stát přímo na slunci. Teplota v korbičce je mnohem vyšší, než v okolí.

Ultrafialové záření je nezbytnou podmínkou života člověka, protože jen pomocí UV záření se v organismu tvoří důležitý vitamín D. Ovšem pozor – kojence a malé děti nikdy nevystavujeme přímému slunečnímu záření. Přes den můžete dítě přemístit v kočárku na balkon nebo terasu. Umístěte jej tak, aby v případě, že zrovna nespí, mohlo i při poloze vleže nebo pozorovat. Dítě se tak zaměstná a a pokud nevyžaduje houpání, tak ze samého pozorování samo usne.

Procházky v kočárku jsou pro miminko něco jiného než ruch domácnosti. I když z kočárku z hluboké korbičky nevidí, vnímá různé vjemy, slyší různé zvuky a kočárek je neustále v pohybu.

V létě dbejte, abyste dítě příliš neoblékali. Vhodné jsou oděvy z bavlny, protože jsou prodyšné. Děti se takřka nepotí, takže jejich organimus je ohrožen přehřátím. Teplotu dítěte snadno ověříte, pokud vsunete ruku mezi oděv a záda, také za krčkem by miminko nemělo být vlhké a lepkavé.

Volte ochranný krém s faktorem 40 a více. Použijte lehký klobouček nebo čepičku.

I miminka vyžadují při vyšíšch letních teplotách více tekutin. Pokud kojíte, tak nabízejte miminku prs pokud to vyžaduje, napije se krátce, zažene žízeň. Pokud nekojíte, můžete použít čaj vhodný pro děti od určitého měsíce. Dítě za horka pozorujte- pokud začne být apatické, je to známka přehřátí. Přesuňte se do chladné místnosti a dejte mu napít. Svlečte jej a ochlaďte vlažnou vodou. Pokud se jeho stav nelepší, vyhledejte lékařskou pomoc.

V zimě oblékejte dítě samozdřejmě tepleji, protože snadno prochladne, výrazně rychleji, než dospělí. Nebezpečné ale mohou být návštěvy obchodů a nákupních center. Miminko je oblečené a teplota v těchto prostorách je mnohem větší, než venku, dítko je zabalené ve fusaku a snadno může dojít k přehřátí podobně jako v létě. Před procházkou dítěti namažte obličej ochranným krémem vhodný do mrazu určený pro děti. Na procházky choďte během dne na kratší dobu, ale klidně 2 x.

Dětský kočárek vybavte na zimu teplým fusakem nebo podloužkou z beránčí kůže. Kočárek si předem připravte, než vyrazíte ven. Pokud máte možnost, dejte si ho na verandu nebo chodbu, kde je tepleji, než venku, abyste miminko nedávali do studeného kočárku. Teploty pod – 10 jsou už příliš nízké, proto raději zůstaňte s miminkem doma.

Obecně platí, že by dítě mělo mít pouze o jednu vrstvu více než dospělí.

Zdroj:

Zdravé dítě, Ošetřování, péče, opatrování, Nakladatelství Svojtka, 2009

Leave a Reply