Posted on

Každá žena prožívá začátek těhotenství jinak, a proto mohou být nejranější příznaky velmi rozmanité. Vynechání menstruace je asi nejspolehlivějším signálem, existují ovšem i méně nápadné změny. Jak je rozpoznat a kdy si udělat těhotenský test? A co dalšího můžete očekávat v prvních týdnech těhotenství?

 

Jemné signály před zpožděním menstruace

Často se stává, že některé ženy tuší, že jsou těhotné, ještě před tím, než jim to potvrdí test či lékař. Jde o jemné signály těla jako je například náhlá únava, kterou si nelze vysvětlit zvýšenou fyzickou nebo psychickou zátěží. Dalším projevem bývá zvýšená citlivost na pachy – z vůní, které vám dříve byly příjemné, se vám dělá špatně. Některé ženy si také všimnou změn v náladě či náhlé podrážděnosti, což je způsobeno rostoucími hladinami hormonů. Tyto projevy jsou často zaměňovány s premenstruačním syndromem (PMS). Odhalit těhotenství v nejranějším stádiu je tedy vždy složité a nejednoznačné – řadu příznaků lze zaměnit s počáteční virózou nebo jsou zaviněné stresem, který může způsobit i zpoždění či úplné vynechání menstruace.

Další změny souvisí také se stavem prsou – někoho překvapí, že se na kojení připravují už takhle brzy. Ňadra mohou být citlivější na dotek, zvětšovat se, mění se také barva a vzhled bradavek. Změny v produkci hormonů mívají na svědomí také změny v trávení. Některé ženy trpí nadýmáním, plynatostí, nebo se dokonce dostaví i střevní potíže. První žaludeční nevolnosti a zvracení se objevují spolu s tím, jak se v těle začne zvyšovat hladina hormonu HCG, tedy hned během prvního měsíce těhotenství. Jde o nepříjemný stav, který ale není nijak ohrožující pro vás ani miminko. Obvykle se doporučuje po probuzení něco malého sníst a vstávat pomalu, jíst pravidelně, někomu pomáhají žvýkačky nebo zázvorové bonbony. Pouze pokud by nevolnost a zvracení byly extrémní, docházelo k ubývání na váze, informujte o tom svého gynekologa.

Jak tělo reaguje v prvních týdnech

Jedním z méně zmiňovaných příznaků jsou častější močení, zvýšená teplota kolem 37°C a změna vaginálního výtoku. Na začátku těhotenství je výtok silnější, krémově bílý, což je důsledek zvýšené produkce progesteronu. Tento výtok je normální a není doprovázen svěděním ani zápachem, jako je tomu u infekcí. Kromě toho řada žen pociťuje slabé křeče nebo píchání v podbřišku, které mohou připomínat blížící se menstruaci. Tyto křeče jsou způsobené zahnizďováním oplodněného vajíčka v děložní sliznici a nejsou neobvyklé. Někdy je doprovází i slabé krvácení. To se často zaměňuje s menstruací. Nicméně toto krvácení trvá jen chvíli.

“Trvá maximálně pár dnů a je způsobené uhnizďováním vajíčka v děložní tkáni a odborně se mu říká implantační krvácení, které se často zaměňuje se začínající menstruací. Na rozdíl od ní trvá ale pouze krátce (1 – 2 dny).”, říká lékař z kliniky GYNEM.

Pozor ovšem, pokud se dostaví velmi silné krvácení poté, co už víte, že jste těhotná (potvrzeno testem či lékařem), navštivte lékaře. Může jít o mimoděložní těhotenství, které se projevuje křečemi v podbřišku a krvácením.

Kdy si udělat těhotenský test?

Přestože některé citlivější testy mohou detekovat těhotenství už 10 dní po ovulaci, spolehlivý výsledek lze očekávat až kolem termínu menstruace. Čím dříve test provedete, tím větší je pravděpodobnost falešně negativního výsledku, protože hladina hormonu hCG, který test detekuje, se zvyšuje postupně. Ideální je tedy počkat na vynechání termínu menstruace a provádět test ráno, kdy je hladina hCG v moči nejvyšší.

Pokud je test pozitivní, je na místě naplánovat návštěvu gynekologa, který těhotenství potvrdí. Pokud se ukáže negativní výsledek, ale menstruace se ani v dalších dnech nedostaví, test zopakujte, případně se rovněž objednejte ke svému lékaři, který upřesní příčinu vynechané menstruace.

Kdy navštívit gynekologa?

Gynekolog obvykle potvrzuje těhotenství prostřednictvím ultrazvuku, a to nejčastěji kolem 6. týdne od poslední menstruace. Při tomto vyšetření je možné vidět gestační váček v děloze, což je první jasný důkaz těhotenství. Ještě dříve může gynekolog zjistit hladinu hCG ze vzorku krve, což těhotenství potvrdí ještě před dřív, než je vidět na ultrazvuku.

Pokud jste skutečně těhotná, přichází otázka, kdy novinku sdělit blízkým. Bývá zvykem, že páry čekají s oznámením na ukončení prvního trimestru (12. týdne těhotenství), které je nejrizikovější. Někdo chce ale i přes možná rizika svou radost sdílet co nejdříve – je to na vás. Ostatně, pokud vás budou trápit nevolnosti, je velká šance, že vaše okolí samo pozná, že je něco jinak.

V případě, že vám gynekolog nepotvrdí těhotenství, nepropadejte smutku. V dnešním moderní medicíně existují možnosti, jak to vyřešit a mít vysněnou rodinu.

 

Zdroj obrázků: Pixabay.com

Leave a Reply