U každé ženy se v době těhotenství změní její psychika, u každé se tato změna projeví jinak. Všeobecně lze říci, že začátek těhotenství, to jsou asi první tři měsíce, jsou obvykle spojeny s psychickou rozladěností, s postupným zvykáním si na novou roli matky, někdy i s nedostatečným pochopením ze strany partnera. Řada jiných potíží jako nevolnost nebo větší únava situaci ještě zhoršuje.
Postupně nastává období psychické vyrovnanosti a těšení se na dítě. Je přesto nutné dbát hlavně na dostatek spánku, doporučované se spát 8-9 hodin denně, ideální je možnost odpočinku i během dne.Večer je dobré věnovat odpočinku nohou ve vyvýšené poloze. Doporučuje se také poslech relaxační a odpočinkové hudby, četba a film, které přispívají k dobré pohodě ženy matky, a tím i k dobré pohodě jejího plodu. Koncem těhotenství může opět nastat období psychické nepohody, protože se porod již blíží a zvyšuje se opět únava. Tady znovu hrají významnou pozitivní roli těhotenské kurzy, jejichž cílem je odstranit strach z porodu, zlepšit pozitivní vztah k očekávanému dítěti a prakticky nacvičit základy péče o něj.
Také partner by měl své drahé polovičce ukázat, že se na něj může v každé situaci spolehnout a že je jí vždy životní oporou.