Novorozenecké reflexy umožňují přijímání potravy a dýchání a zajišťují přežití v době, kdy je dítě zcela bezmocné. Jsou také předpokladem pro pozdější učení a rozvoj dalších schopností dítěte.
Sací reflex zajišťuje přijímání potravy. Je možné jej vyvolat dotykem rtů novorozence prsty. Na tomto příkladu je patrné, jak důležité tyto primitivní reflexy jsou. Kdyby se novorozené dítě muselo teprve učit, jak získávat potravu z matčina prsu, asi by zemřelo hlady. Díky sacímu reflexu dokáže sát mateřské mléko, jakmile svými ústy nalezne matčinu bradavku.
Hledací reflex. Automatický pohyb hlavičky směrem k matce, když se dotkne jeho tvářičky, je reflex, který umožňuje miminku nalézt zdroj potravy a nasytit se.
Polykací reflex je nejdůležitějším předpokladem pro přijímání potravy.
Dávící reflex . Je silně vyvinut u kojenců a jeho účelem je zabránit tomu, aby dítě polykalo vodu, když se jeho hlavička nedopatřením ocitne pod vodou.
Úchopový reflex. Tento reflex pochází ze samých počátků lidské historie, kdy matky často přenášely novorozence a dítě se muselo automaticky chytat, aby nespadlo.
Chodící reflex. Když miminko zvednete v podpaždí a přidržíte tak, aby se nožičkami dotklo podložky, bude zvedat střídavě jednu a druhou nožičku, jako by chtělo chodit. Tento reflex však během dvou měsíců vymizí.
Objímající (Morův) reflex. Tento reflex můžeme pozorovat, když pod dítětem prudce podtrhneme podložku, na které leží. Novorozenec v úleku roztáhne ručičky a pokrčí nožičky v kyčlích, pak ručičky přitáhne k tělu (objímání) a ohnuté nožičky přitahuje k bříšku. Tento reflex obvykle mizí kolem čtvrtého měsíce.
Zívací reflex. Přijímá velké množství kyslíku (stejně jako dospělí), čistí si nos a krk pomocí kašlání a smrkání, reaguje na světlo a na zvuky.