Březen patří mezi měsíce, kdy máme ještě za oknem často plískanice, které se střídají s dny jarními, ale zároveň už vyséváme papriky a rajčata do truhlíků. Ještě to bude chvíli trvat, než rostliny přesadíme do skleníků. Pojďme si ukázat, jak si lze naklíčit např. řeřichu. Je to nenáročná rostlinka, která nám vyroste velice rychle a také nám zkrátí období čekaní na tu pravou jarní zahrádku. Děti tyto činnosti miluji, rády sledují, jak semínka klíčí, ptají se.. Naučte děti odmalička milovat práci na zahrádce. Budují si tím vztah k přírodě, budou si tak vážit plodů z přírody, které si za trochu námahy vypěstují.
Co to vlastně řeřicha je?
Řeřicha setá je drobná jednoletá rostlina s podobnou plačivou chutí. Je oblíbená pro snadné pěstování, lze ji pěstovat na okně celou zimu na vatě či v květináči a je výbornou zimní zásobárnou vitamínů a minerálů, kdy je nedostatek čerstvé zeleniny.
Původ a historie
Řeřicha pochází ze severní Afriky a Přední Asie. Dnes ovšem roste po celém světě. Zahradní řeřichu doporučoval už Karel Veliký a pěstovala se v klášterních zahradách. Lidové léčitelství ji dodnes používá při jarních kúrách.
Jak řeřichu naklíčit?
Semena řeřichy naklíčíme velmi snadno: dáme je do misky s půdou nebo jen na talíř vyložený mokrou vatou. Semena vyséváme na povrch substrátu, který udržujeme stále dostatečně vlhký. Po vyklíčení (cca 3 týdny) můžeme sklízet mladé rostlinky se dvěma pravými lístky. Až do té doby nepotřebují žádné živiny, mají jich dostatečnou zásobu v semenech. Výsevy můžeme opakovat postupně každých 14 dní po celý rok.
Výborně se pro toto pěstování hodí i plastové krabičky od cherry rajčátek nebo od kiwi, či paprik. Nemusíte je vyhazovat. Můžete do nich dát vatu nebo hlínu, zasít semínka řeřichy a přikrýt víčkem, než vyraší. Víčko je perforované, takže k semínkům jde bez problémů vzduch. Pak víčko odstraníte.
Použití v kuchyni
V kuchyni se používá hlavně do salátů, polévek nebo pomazánek. Nahořklá chuť čerstvých lístků se výborně hodí k vaječným pokrmům či tvarohu. Je vhodná do sendvičů nebo jen tak na chleba s máslem. Lístky lze použít k přípravě salátů. Vhodná je také na ozdobu rybích pokrmů, salátů a zeleniny.
Jakmile začne bylinka kvést, nedá se u použít jako koření, protože je velice hořká. Naproti tomu k léčebným účelům se používá právě v době květu. Mladé lístky se mohou kdykoliv ostříhat a čerstvé spotřebovat.
Tvarohová pomazánka z řeřichou
S přípravou této jednoduché pomazánky vám děti určitě pomohou. Potřebujete 100 g lučiny nebo osoleného tvarohu nebo také cottage sýr, pomazánkové máslo. Kdo co má rád. Do toho zamícháte výhonky řeřichy nebo i pažitku. Natíráme na chleby, můžeme nakrájet na kolečka rohlíky a udělat dětem jednohubky, dozdobit cherry rajčátky nebo okurkou.
Míchaná vajíčka s řeřichou
Potřebujeme asi 4 vejce, záleží na počtu strávníků, sůl, čerstvou řeřichu, chleba.
Na teflonovou pánev vylijeme celá vejce, osolíme, umícháme, odstavíme z plotny. Mezitím si připravíme na talíř krajíc chleba, na něj dáme míchané vejce, posypeme řeřichou a nakonec dozdobíme cherry rajčátky, okurkou, paprikou. Ihned podáváme.
Použití řeřichy
Z mladých klíčících rostlinek řeřichy se připravuje aromatický salát bohatý na vitamín C. Může se používat i k ochucení jiných salátů. Řeřicha se používá výhradně čerstvá, protože vařením se ztrácejí nejen vitamíny, ale i příjemná, mírně palčivá chuť se mění v nepříjemný zápach.
Řeřicha se hodí i ke zdobení obložených mís a jako jemná příloha k sýrům. S ostatním kořením ji obvykle nemícháme.
Řeřicha a lidové léčitelství
V lidovém léčitenství jako přísada do medu, proti kašli. Používá se jako močopudný prostředek, proti zánětům močových cest. Řeřicha je bohatá na minerální látky – draslík, vápník, hořčík, jód, železo, selen a sloučeniny síry. Obsahují také vitamín C, B a karoten. Půosbé dezinfekčně, čistí krev. Pomáhá při jarní únavě, chudokrevnosti a podporují trávení.
Řeřicha ve stravě dětí, těhotných a kojících žen
Malým dětem možná ani řeřicha chutnat nebude, protože je ostrá a pálí. Medvídek Pú si prý nosil na výpravy oblíbené řeřichové chlebíčky. Setí řeřichy je pro děti prostě zábava. Baví je semínka zasít, pak zalévat, pečovat o ně a nakonec ta radost ze sklizně, ta je nepřekonatelná.
V těhotenství by si ženy měly dávat pozor na vyšší konzumaci řeřichy. Její chuť je velice ostrá. Při kojení obsahové látky rostliny přecházejí do mateřského mléka, proto to s řeřichou nepřehánějte.
Informací o této jednoduché rostlince máte mnoho, proto neváhejte a řeřichu si s dětmi zasejte. Můžete nám o tom napsat nebo zaslat i foto, jak se vám to podařilo, co se dětem nejvíce líbilo. Těšíme se na vaše reakce.
Zdroj:
Krohnová M, S.: Bylinky pro děti a maminky, Grada, Praha 2011
Bohne, Volk, Dittus – Bar, Léčivé bylinky ve vaší zahrádce a kuchyni, Computer Press, Brno 2011
www.balkonovekvetiny.cz
www.srecepty.cz
www.ceskebylinky.cz
Tento příspěvek najdete v novém Velikonočním speciálu, který si můžete zdarma stáhnout zde: http://www.nasebatole.cz/?page_id=4497