Šestinedělí je období přibližně 6 týdnů po porodu. Jeho průběh a ukončení je pro každou ženu individuální záležitostí. Nikdy sebe (a své miminko) s nikým nesrovnávejte. Je to doba, během které se anatomické a fyziologické změny organismu postupně vrací do stavu jako před otěhotněním.
Během šestinedělí se tzv. zavinuje (stahuje, involuje) děloha do původní velikosti, dochází k uzavírání děložního hrdla. Do původního stavu se vrací pochva, svaly pánevního dna získávají zpět svou pružnost, zpevňuje se břišní stěna. Tyto tři jevy můžete výrazně ovlivnit cvičením.
Normalizuje se funkce močového měchýře. Netlačí na něj těhotná zvětšená děloha, přestanete pociťovat časté nutkání na močení. Ustupují potíže s vyprazdňováním a pálením žáhy. Do normálu se vrací kardiovaskulární systém. Klesá objem krve, snižuje se tep. Srovnávají se hormonální hladiny. Klesá hladina estrogenů a progesteronu.
Lze jej rozdělit na šestinedělí rané a pozdní. Raným je označováno prvních 10 dní po porodu, je to doba hojení porodních poranění a stabilizace tvorby mateřského mléka.
První menstruace
Po šestinedělí se obvykle dostaví první menstruace. Intenzivní kojení udržuje vaječníky v klidu, ty neuvolňují vajíčka, a menstruace nepřichází. Trvá tzv. laktační amenorea, první krvácení se může objevit třeba až po roce. Neznamená to však, že byste nemohla přijít do jiného stavu. Kojení není spolehlivou antikoncepcí.
Návštěva gynekologa
Po šestinedělí byste měla navštívit svého gynekologa. Ten zkontroluje zhojení porodních poranění, stav hráze, poševních stěn, děložního hrdla a uložení vnitřních rodidel. Součástí této prohlídky je vyšetření děložního čípku pod zvětšením pomocí přístroje, který se jmenuje kolposkop (metoda se nazývá kolposkopie). Lékař také odebere stěry na cytologické vyšetření v rámci prevence možného vzniku rakoviny.