Výživový poradci však doporučují ze stravy vyloučit bílý cukr, protože jako potravina je nutričně téměř bezcenný, neboť obsahuje pouze sacharózu, a to je důvod, proč ho nahradit přírodními cukry, které obsahují vitamíny, minerály i stopové prvky. Mezi ně patří med, třtinový cukr nebo právě javorový sirup. Míza se sbírá z navrtaného kmene, ze kterého se vařením získává samotný sirup. Čerpá se jen ze starších kmenů, kterým se odebírá určité procento šťávy, díky čemuž se stromy mohou dožít až dvou set padesáti let. Javorový sirup se pak vyrábí ve čtyřech třídách, označených chráněnou známkou.
Obecně platí pravidlo, čím je barva sirupu světlejší, tím je jemnější a intenzívnější je jeho chuť.
Když chcete mít jistotu, že sirup, který používáte je opravdu nezávadný a není chemicky “vylepšený”, nakupujte ho v biokvalitě. Takový sirup obsahuje kromě sacharozy, vitamíny skupiny B, vápník, draslík, fosfor, mangan, zinek, horčík, železo a aminokyseliny, které jsou stavebními prvky proteinů.
Vaření a pečení
4 díly cukru se nahradí 3 díly sirupu, javorový sirup sladí asi o 25% více.
Zkusit ho můžete všude, kde jste byli zvyklí sladit cukrem – do kávy, čaje, do sladkého pečiva, k omáčkám, masu, možno i do jogurtu.
Zdroj: časopis Dieta 11/2010