Každá maminka si přeje, aby její miminko krásně papalo a spinkalo. Co když je ale vaše děťátko příliš spavé, nechce se samo budit na kojení, či krmení? Dítě musí být bdělé, aby mohlo správně sát z prsu nebo lahvičky. Zpočátku by mělo pít 10 -12x v průběhu 24 hodin, aby se matce stabilizovala tvorba mateřského mléka. Asi 5 – 10 minut z každého prsu. I když toto je individuální. První přiložení k prsu se děje ještě na porodním sále a je výborným startem pro tvorbu mateřského mléka. Novorozenec se seznamuje s okolím, spotánně se budí po třech až čtyřech hodinách, když opět usíná, pokud je spokojený a něco ho netrápí. Častější kojení začíná obvykle od druhého dne po porodu. Časté přikládání miminka k prsu je spojeno s časnějším nástupem laktace, což snižuje hmotnostní úbytek dítěte.
Je ale vaše miminko spavé, nebudí se samo po třech hodinách? Nejprve je nutné si objasnit několik věcí. V případě, že maminka rodila císařským řezem, nebo byl medikovaný porod, může to oslabovat chuť dítěte sát. Miminko se mohlo také narodit předčasně. Někdy může být příčinou i infekce novorozence, která způsobuje spavost a nezájem děťátka o kojení.
Vaše miminko může mít novorozeneckou žloutenku, proto je spavé. Častější kojení, dostatek kolostra má za důsledek vyšší četnost stoliček – smolky, která obsahuje velké množství bilirubinu. Čím častěji miminko papá, tím dříve se vyloučí z těla nadměrná hladina bilirubinu, a tím se rychleji vyřeší problém spavého miminka.
Novorozenec také mohl na oddělení šestinedělí dostat umělou výživu, vodu, dokrm uspokojí hlad dítěte a to přestane mít zájem o kojení.
Jak tedy tento problém řešit?
Miminko přikládejte po dvou až třech hodinách ve dne a čtyřech hodinách v noci, aby se po porodu nastartovala tvorba mléka. Interval mezi pitím se počítá od jednoho začátku pití k druhému. Maminka poslouchá, jak dítě polyká. Děťátko může být také unavené, může mít v okolí příliš podnětů a při přisátí usíná.
Novopečená maminka se s novorozencem postupně sžívá a rooming- in jí pomáhá poznávat potřeby miminka. Jak se chová, když usíná, když se pomalu budí a má hlad.
Nikdy s dítětem netřeste, neuspávejte mu nosík nebo nedloubejte v podpaží. Jemně jej vezměte se zavinovačkou, rozbalte, promlouvejte na něj, zpívejte, říkejte, co s ním děláte, pošimrejte jej na tvářičce, v okolí pusinky, vezměte jej do náruče a jemně pohupujte nahoru a dolů, ke svému hrudníku. Můžete také masírovat dítěti temeno hlavičky. Dítě se většinou probudí a otevře oči. Jak ještě stimulovat děťátko ke kojení? Mazlete se s ním, povídejte mu, zachyťte jeho pohled, jemně třete zádička od zadečku podél páteře, poplácávejte po zadečku, masírujte jeho tělíčko.
Miminko přiložte k prsu a sledujte, jak saje. Pokud má tendenci opět usínat, prsy vystřídejte, dejte jej odříhnout, případně jej přebalte.
Z vlastní zkušenosti musím říci, že spavé miminko je opravdu problém. Vystrašená novopečená maminka si neví, co si s miminkem počít. Starší syn se narodil předčasně v 35 týdnu těhotenství. S kojením jsme měli horší start. Byl týden v inkubátoru, takže naše první kojení bylo týden po porodu. Přisál se pomocí kojícího kloboučku. Protože měl novorozeneckou žloutenku byl hodně spavý. Takže všechny zmíněné rady, jsme vyzkoušeli. Vše se nám ale podařilo překonat a moje kojící kariéra trvala do 14 měsíců.
Každá potíž při kojení se dá řešit. Pokud si nevíte rady, jak své miminko stimulovat, jak jej podnítit, aby efektivně sálo, kontaktujte laktační poradkyni, která vám pomůže problém řešit.
Zdroj: Schneidrová D.: Kojení, Nejčastější problémy a jejich řešení, Grada, Praha 2006