Po čas šestinedělí je normální, když kojené díte má klidně i při každém přebalování stoličku jako mícháme vajíčka, ale nesmí být zase moc často a tmavé zelená. Po šestinedělí jsme najednou přestali což je normální, protože se mění mlíčko a děťátko se muže vyprázdnit klidně jednou do týdne, no nesmí to trvat dele než 8 dní.
Stolice u plně kojených novorozenců bývá obvykle žlutá, méně formovaná, kašovitá.
Četnost stolice
Četnost stolice je u plně kojeného dítěte několikrát denně (4-5 krát). Může se však stát, že kojené dítě nebude mít stolici žádnou i po dobu několika dní. Pokud nebude vaše děťátko kakat několik dní, je dobré podat trochu dětského nebo heřmánkového čaje, jenž má lehce projímavý účinek.
Vzhled stolice
Vzhled stolice se dá u kojených novorozenců připodobnit barvou a konzistencí k míchaným vajíčkům.
Jiný vzhled, barva, konzistence, eventuálně příměsi (nestrávené zbytky stravy, krev, hlen, hnis) nebo zápach, jsou ovlivněny celou řadou faktorů:
- stravou
- zastoupením bakterií ve střevě
- aktuální potřebou a příjmem tekutin
- chorobami či vadami (střevní, srdeční, respirační, atd.)
Častou příčinou jinak zbarvené stolice bývá nerovnováha jednotlivých bakterií ve střevě nebo přítomnost bakterií, které se ve střevě běžně nevyskytují. Tento stav mnohdy vzniká již při porodu, kdy dochází k nevyváženému osidlovaní sterilního střeva novorozence. V těchto případech bývá stolice spíše řídká, a to i několikrát denně. Podobný dopad na vzhled stolice může mít i virová infekce.
Zelená barva stolice, které se mnohdy říká “hladová”, nemusí být vždy spojena s laktací. Mnohdy bývá naprosto zbytečně doporučeno dokrmování dítěte, přitom se jedná např. o reakci na složení matčiny stravy. Zelená stolice může být i známkou pití mléka s vyšším obsahem laktózy v předním mléce.
Pokud dítě přibývá na váze kolem 200-250g/týdně, ve stolici není žádná příměs, dítě nepláče, není neklidné, ani nemá zvýšené bolesti bříška, tak je pravděpodobně vše v pořádku a není třeba se zneklidňovat barvou stolice.
Zdroj: naseporodnice.cz