Rodiče byli po dlouhá léta odborníky nabádáni k tomu, aby v prvních měsících života na dětskou stravu velmi dbali, a pokud možno žádným alergenům pro vstup do dětského organizmu vůbec nedali šanci, a to především na samém začátku života, kdy imunitní systém dítěte teprve vyzrává. Protože se tak děje již v čase těhotenství, uvážlivé stravování bylo doporučováno už těhotným ženám. A kojícím zvláště.
Nejdůležitější doporučení Kojení zůstává prvotní a nenahraditelnou stravou pro kojence. Čas plného kojení však nemusí trvat celých šest měsíců, jak se doporučovalo dříve. Jako prevence alergií stačí čtyři měsíce plného kojení. Ryb se netřeba obávat jako dřív. Smějí je jíst matky i děti, jde o potravinu, která si pověst vysoce rizikové nevysloužila právem. Nová šetření ukázala, že rybí maso je pro těhotné a kojící ženy i jako příkrm pro děti přijatelné, resp. doporučeníhodné právě i pro efekt prevence alergií. Příkrmy lze do dětské stravy zavádět od 5. měsíce věku dítěte.
První rok života – jak začít přikrmovat? Přikrmovat začínáme tak, že původně jen mléčné chody nahrazujeme různými druhy kaší, z nichž každá má jiné složení, ale dohromady vytvářejí vyvážený energetický a výživový celek. Prvním příkrmem je zeleninová kaše, do níž po několika žvýkacích dnech přidáváme také maso. Tuto kaši tvoří brambory, různé druhy zeleniny a maso. Pokud děti z nějakého důvodu maso nejedí, nahrazujeme ho obilnými vločkami, které jsou náhradní zásobárnou železa. Dále je na řadě zavádění mléčných obilných kaší, nejprve s celozrnnými rozemletými ovesnými vločkami nebo s krupicí. Kaše obohacujeme ovocnými šťávami nebo pyré. A konečně přichází jako třetí příkrm ještě jedna obilno-zeleninová kaše. Dvakrát za den přidáváme do kaší 5-10 g řepkového oleje. Všechny kaše není třeba vyrábět doma. Lékárny a drogérie nabízejí bohatý výběr kvalitních výrobků, ať už hotových ve skleničkách nebo sušených v krabicích.
Zdroj
Časopis – Rodiče (05/2010)