Důležitou součástí přípravy na porod je volba porodnice, kde svého potomka přivedete na svět. Příjemné, přátelské místo, kde se budete cítit bezpečně, s lidmi, kterým důvěřujete… To vše přispívá ke zdárnému průběhu porodu.
O porodnicích budoucí maminky diskutují rády a často. Je to taky nejlepší způsob, jak si ověřit (kromě dalších cest), zda jste si vybrala správně. Důležité je začít pátrat včas. V Praze se například do porodnic maminky hlásí kolem 14. týdne těhotenství. Začněte proto mapovat hned po prvním trimestru. To už máte někdy nepříjemné začátky za sebou, gravidita je „pojištěná“ nejrůznějšími vyšetřeními, takže je načase si užívat bříška a mít těhotenské starosti.
Volnost svobodného výběru zařízení, kde dítě přivedete na svět, může být paradoxně svazující. Kritérií, podle čeho vybírat, je poměrně dost. Na předních místech by určitě měla být kromě pověsti porodnice i její vybavenost a dostupnost. První reference vám dodá ošetřující lékař, další získáte přímo v zařízení při osobní návštěvě. Řada žen využívá možnosti absolvovat předporodní kurzy přímo v místě, kde porodí. Tím se lépe seznámí s personálem, nasají „ducha“ porodnice.
Otázky, které by mohly zaznít
Vrchní sestry gynekologicko-porodnického oddělení nemocnice Neratovice, Dity Schniererové, DiS., jsme se zeptali na některé informace, které zajímaly naši redakci. Možná budou i pro vás inspirací, co před volbou zdravotnického zařízení vědět.
Existuje vůbec nějaká vyhláška nebo nařízení, které by přesně upravovalo vztah pacientka (rodička) a zdravotnické zařízení, nebo je kontakt pouze na vzájemné dohodě a pravidlech konkrétního zařízení?
Nechceme žádnou ženu zbytečně svazovat vyhláškami a nařízeními. Ovšem na druhou stranu je nutné mít v nějaké míře vztah zařízení a rodičky upravený. Pomáhá nám k tomu Nemocniční řád, Etický kodex a dokument Práva a povinnosti pacientů. Tyto materiály upravují nejdůležitější práva a povinnosti pacientů a zaměstnanců a jejich vzájemný vztah.
Budoucí maminka si veškeré dokumenty muže v Neratovicích prostudovat během příjmu, mimo jiné jsou i k nalezení na webových stránkách nemocnice. Takže i z pohodlí domova. Samozřejmě při samotném příjmu se ženám snažíme předat veškeré důležité informace a srozumitelně jim vše vysvětlit. Odpovědět na jakékoli dotazy.
Jak je to s dulami a vlastními porodními asistentkami při porodu? Může budoucí maminka požadovat přítomnost právě jí vybrané asistentky?
Je velký rozdíl mezi dulou a porodní asistentkou, to je třeba zdůraznit. Dula může ženu doprovázet a poskytnout jí psychickou pomoc, tomu se nebráníme. Porodní asistentku si maminka může vybrat v rámci naší nemocnice. Ta ji pak může provázet všemi etapami: těhotenstvím, porodem i obdobím hospitalizace po porodu.
Co alternativní přístupy při porodu? Akceptujete porodní plán?
V naší nemocnici nemusíme – my chceme. Porodní plán akceptujeme vždycky, je ale druhou prioritou. Na prvním místě zůstává zdraví matky a dítěte. Na druhou stranu rodičku k ničemu nenutíme, může odmítnout vyšetření nebo očkování, které považuje za nepřijatelné, ale v takovém případě s ní sepisujeme negativní revers. Stejně jako v případě, že se z jakéhokoli důvodu rozhodne naše zařízení v průběhu pobytu předčasně opustit.
Jak je to s „nadstandardními“ službami typu výměna pokoje, diety, vegetariánská strava? Nabízíte tyto možnosti, nebo si musí jídlo zajistit rodička vlastními silami?
Vždycky se snažíme pacientkám vyjít maximálně vstříc. Žádost o změnu pokoje stačí směrovat na sestru, která má právě službu na oddělení. Poskytování dietní stravy je v Neratovicích samozřejmostí. Dietní systém sestavuje nutriční terapeut a počítá s nejrůznějšími druhy diet, například vegetariánskou, veganskou a dalšími speciálními stravovacími zvyklostmi.
Co když budu chtít vidět po porodu rodinu?
Víme, že je rodina v prvních hodinách života pro dítě nesmírně důležitá. Abychom posílili její soukromí, umožňujeme návštěvy přímo na pokojích. V rámci nadstandardních pokojů je dokonce k dispozici přistýlka pro tatínka či jiného člena rodiny, který chce s rodičkou být.
Změna je život
Raději připusťte i variantu, že přestože máte vybranou svou porodnici, jste v ní zaregistrovaná, připravila jste se na porod v kurzech, může být všechno jinak. Porodnice nepřijímá kvůli přeplněnosti, náhlé odstávce vody, začala jste rodit předčasně a nestihnete do „té pravé“ dojet… Občas se to stane, proto je dobré vědět o dalších kvalitních variantách v blízkosti bydliště, kam je možné se obrátit.
Chce to především zachovat chladnou hlavu, vzít si potřebné dokumenty, které k porodu potřebujete a svěřit se do péče porodníků. Víte, kdy jet? Vždy, když vám odteče plodová voda, i při pouhém podezření na její odtok, když začnete krvácet, vždy při pravidelných kontrakcích, tedy asi po 5 minutách a častěji po dobu jedné hodiny.
Článek vyšel v časopisu Maminka 9/2013