Čas na poslech. Vývoj paží a nohou byl velkou novinkou minulého týdne. Koncem tohoto týdne se dokončí vývoj vnějších uší. V tuto chvíli jsou umístěné ve spodní části hlavy, jak se však bude hlava zvětšovat, přesunou se na své správné místo po obou stranách hlavy. Také se již brzy stane váš hlas pro vaše maličké nejoblíbenějším zvukem.
Výprava za zrakem. Oči vašeho maličkého se také vyvíjejí. Již existuje základní zraková struktura a oči začínají překrývat oční víčka. Oči se stále ještě nacházejí po stranách hlavy.
Celý zub. Mléčné zoubky se vašemu miminku prořežou dásněmi až několik měsíců po jeho narození, droboučký základ těchto malých nástrojů pro mělnění stravy se však již začíná tvořit. Při narození bude mít vaše maličké založeno na 20 mléčných zubů, které budou čekat na prořezání v průběhu několika prvních let života, a pod dásněmi se mu také budou vyvíjet trvalé (druhé) zuby.
Jak rostu. Díky částečně se rozvíjejícím kostem a prodlužujícím se končetinám nyní plod váží zhruba 2,5 gramu a od hlavy ke své spodní části (k zadečku) měří mezi 2 a 3 centimetry.
Hlava jako první. Mladý plod má velkou hlavu a oči, jelikož se tyto soustavy vyvíjí nejdříve. Mozek, páteř s míchou a nervy se začínají tvořit v časné fázi vývoje i přes to, že vývoj nervového systému jako celku pokračuje po narození.
Skončete se svou závislostí na kofeinu. Když jste unavená, je lákavé dát si další šálek kávy. I když vědecké průzkumy ukazují, že umírněné pití kávy není pro plod škodlivé, mnoho odborníků doporučuje konzumaci kofeinu omezit nebo jej z jídelníčku zcela vyřadit. Určitě neexistuje žádný pádný argument, proč pokračovat v konzumaci kofeinu. Kofein nemá žádnou výživovou hodnotu a může u vás (případně i u vašeho miminka) vyvolat nervozitu. Kofein má diuretické účinky (diuretika jsou látky, které vás nutí močit), takže přispívá k dehydrataci. Pokud se neobejdete bez svého každodenního šálku latte nebo ledové kávy, dejte si pozor, abyste kompenzovala ztrátu tekutin vypitím většího množství vody.
Informace o oběhu krve. Od zhruba této chvíle začíná vaše srdce vhánět do žil více krve. Ve skutečnosti bude vaše tělo do 32. týdne těhotenství obsahovat o 40 až 50 procent více krve než před otěhotněním. Jak správně předpokládáte, je zvětšený objem krve nezbytný pro zásobení dělohy a placenty dostatečným množstvím krve. Když mluvíme o krevním oběhu, pak opatření pro jeho zlepšení, která nyní přijmete, vám v pozdějších fázích těhotenství pomohou předcházet vzniku křečových žil. Každodenní procházky, ležení na levém boku, zvedání nohou (s podepřenými koleny), sezení bez překřížených nohou – to vše vám může pomoci předcházet zpomalení cirkulace.
Doporučení odborníků. “Pokud jste v dětství prodělala neštovice, předáte své ochranné protilátky miminku v době, kdy je ještě v děloze,” uvádí Dr. Suzanne Dixonová. Pokud patříte k tomuto případu, nemusíte se většinou obávat, když se s chorobou během těhotenství setkáte. “Existují však situace, ve kterých je třeba přijmout speciální opatření – například pokud jste jako dítě neštovice neprodělala.” Během několika následujících týdnů asi projdete lékařským vyšetřením, pravděpodobně během své první návštěvy nemocnice.