Připomeňte si, jakým vývojem prošel během minulého týdne váš plod.
Poslechněte si, jak mu bije srdíčko. Srdíčko vašeho maličkého již několik týdnů usilovně tluče, avšak až nyní je jeho puls dostatečně hlasitý, aby jej mohl lékař nebo porodní asistentka pomocí speciálního Dopplerova přístroje pro měření srdeční frekvence zaslechnout. A také vy si to budete moci poslechnout! Srdíčko bije plodu dvakrát rychleji než vám, přibližně mezi 120 a 140 tepy za minutu. (I když se porodní asistentce nepodaří tlukot srdíčka ještě zachytit, není důvod k obavám. Důvodem může být poloha vašeho plodu, která zvuk tlumí.) Pokud jste jako většina žen, pak pro vás bude poslech tlukotu srdíčka vašeho maličkého představovat oblíbenou část návštěv těhotenské poradny. Srdíčko nejen zdokonalilo svůj puls, také se z něj stal během posledního měsíce dokonalý orgán se čtyřmi komorami. (Některé stěny se však budou plně uzavírat až po narození).
Už mám pokožku. Na povrchu tělíčka plodu se během posledních týdnů začala tvořit tenká vrstva pokožky. Nyní se také vyvíjí specializovaná vrstva, ze které se stanou nehty na rukou a nohou.
Jak rostu. Od minulého týdne vaše maličké dost povyrostlo – jeho délka od temene k zadečku je něco přes 5 cm. Samotná hlava plodu představuje téměř polovinu délky těla, což potvrzuje, jak rychle roste mozek. Zkrátka malý génius!
Soukromé moře. Plod plave v ochranné plodové vodě; tuto tekutinu polyká, zpracovává a vylučuje. Pupeční šňůra, o které jsme již hovořili, spojuje plod s placentou, jež mu poskytuje všechny potřebné živiny.
Musím to mít. Někteří odborníci se domnívají, že jsou těhotenské chuti způsob, kterým vám vaše tělo sděluje, co potřebuje. Jiní s tím však nesouhlasí. Ve skutečnosti nikdo neví, proč těhotné ženy tyto chuti mají. Bezpochyby se však někdy téměř každá těhotná žena nemůže bez určitého jídla obejít. Neměla byste se stát otrokem svého těla a všem jeho choutkám vyhovět, ani byste je však neměla ignorovat, především pokud dostanete chuť na něco zdravého.
“C” Jak miminko roste. V průběhu těhotenství potřebujete denně 80 až 100 miligramů vitamínu C. Vitamín C pomáhá vašemu plodu tvořit nové buňky a rozvíjet zdravé kosti a zuby. Pokud se nemůžete obejít bez pomerančů, zabijete dvě mouchy jednou ranou. Konzumace pomerančů a ostatních citrusů představuje skvělý způsob, jak pokrýt svou denní potřebu vitamínu C. Jeho dalším vydatným zdrojem jsou jahody a brokolice.
Test Rh faktoru. Při první návštěvě těhotenské poradny vám gynekolog nebo porodní asistentka provede několik krevních testů. Jeden z nich zkoumá červené krvinky a určí, jestli se u vás vyskytuje specifický protein Rhesus (Rh) faktor. Znepokojení vyvolá zjištění, že máte negativní Rh faktor, a jeho otec je Rh pozitivní, což je kombinace, při které by mohlo být vaše dítě Rh pozitivní. Pokud k této situaci dojde, může vaše tělo začít vyvíjet protilátky proti Rh faktoru vašeho plodu, což by mohlo mít pro vaše maličké vážné zdravotní důsledky. Aby se těmto komplikacím předešlo, můžete na základě rozhodnutí vašeho gynekologa dostat injekci, obsahující látku zvanou anti-D, pokud byste během těhotenství trpěla jakýmkoli silnějším krvácením. Tato látka neutralizuje všechny buňky červených krvinek dítěte, které by mohly přejít do vašeho krevního oběhu. V případě, že je vaše miminko Rh pozitivní, dostanete ještě jednu dávku po porodu, tato dávka bude chránit plody při dalších těhotenstvích. U malého množství případů je třeba provést další testy a někdy také léčbu, nejčastěji v rané fázi těhotenství. Pokud máte negativní Rh faktor, budete potřebovat anti-D vakcínu jako prevenci před potratem.
Doporučení odborníků. Pokud jste zvyklá chodit do solária, nebo se opalovat na sluníčku, v těhotenství se raději důkladně rozmyslete. “Minimálně jedna studie prokázala, že dlouhodobější vystavení UV paprskům v průběhu těhotenství může u matky vést k nedostatku kyseliny listové,” uvádí Dr. Elaine Zwellingová. Kyselina listová představuje klíčovou živinu pro prevenci poškození míchy plodu. Slunění v soláriu během těhotenství může mít navíc další možné škodlivé účinky.