Podívejte se, co se ve vývoji vašeho miminka stalo během minulého týdne.
Čas na pohádku. ” Mým oblíbeným zvukem je nyní maminčin hlas, která na mě mluví nebo mi zpívá.” Vašemu miminku se zpevnily ušní kůstky a může vás slyšet – a vašemu hlasu dává přednost před jakýmkoli jiným zvukem. Denně mu svůj hlas dopřejte – čtěte mu, mluvte s ním nebo mu zpívejte. Pokud vám připadá hloupé číst svému bříšku, pak si připomeňte, že čím více bude miminko poslouchat váš hlas, tím známější pro něj po narození bude.
Super vak. Plodová voda, která vaše miminko obklopuje, je dokonalým prostředím pro jeho vývoj ve zdravého novorozence. Slaná tekutina udržuje dítě v teple, chrání je před infekcemi a je natolik lehká, že v ní miminko může procvičovat své vyvíjející se tělíčko. V této době obsahuje plodový vak asi půl litru tekutiny, která se každých tři až pět dnů obnovuje.
Jak rostu. Vaše miminko vypadá jako drobný, hubený novorozenec. Váží asi 370 gramů a měří zhruba 25 cm, je tedy asi stejně dlouhé jako panenka Barbie.
Zpátky do školy. Pokud jste se ještě nezapsala na předporodní kurzy, je čas tak učinit – mohou se totiž rychle naplnit. Většina programů začíná ve 32. týdnu těhotenství. Doporučujeme vám zapsat se do kurzu, který končí minimálně několik týdnů před vaším termínem porodu, to pro případ, že by se vaše maličké rozhodlo přijít na svět dříve.
Nedostatek železa? Hlídejte si, abyste měla dostatečný příjem železa. Železo je nezbytné pro tvorbu červených krvinek, které u vás i u miminka podporují oběh kyslíku. Spousta žen trpí před otěhotněním lehkou formou anémie a 20% žen se v průběhu těhotenství léčí na anémii způsobenou nedostatkem železa. K symptomům anémie (které mohou být nezřetelné) patří únava, slabost, zrychlený dech a časté pocity na omdlení. Pokud budete léčit anémii způsobenou nedostatkem železa, začněte tím, že do jídelníčku přidáte železo. Železo obsahuje libové maso, zelená listová zelenina, sušené ovoce a ořechy.* Přidané železo obsahuje také řada snídaňových cereálií. Některé ženy budou potřebovat přijímat také doplňkové železo, které je obvykle obsaženo v těhotenských vitamínových přípravků. Požádejte o radu svou porodní asistentku nebo gynekologa, pokud se domníváte, že železo potřebujete. *Vyhýbejte se konzumaci burských oříšků a výrobků, které je obsahují (např. burákové máslo, podzemnicový olej, některé cukrovinky atd.) v případě, že vy nebo otec vašeho miminka či vaše starší děti trpíte sennou rýmou, astmatem, ekzémem nebo jinými alergiemi.
Kontrola na těhotenskou pre-eklampsii. Při každé návštěvě těhotenské poradny vám gynekolog nebo porodní asistentka změří krevní tlak – je to velice důležité. Krevní tlak se může během těhotenství mírně zvýšit v důsledku většího objemu krve a síle srdečních pulzů. Pokud však máte krevní tlak příliš vysoký, může vás lékař začít sledovat příznaky těhotenské pre-eklampsie. Jedná se o těhotenskou komplikaci, pro kterou je charakteristický vysoký krevní tlak, edém (otoky) a bílkovina v moči, která postihuje asi 7% těhotných žen. Těhotenská pre-eklampsie se dá léčit, především pokud se zachytí včas. Včasná diagnostika je nezbytná: u těžkých případů může způsobit snížení přísunu krve do placenty a následně pak k vašemu miminku. Pokud některé příznaky těhotenské pre-eklampsie zaznamenáte (patří k nim také rozmazané vidění, bolesti hlavy nebo náhlé otoky nohou a rukou) okamžitě volejte svého Dr.a nebo porodní asistentku.
Doporučení odborníků. Teď, když je na vás těhotenství již vidět, začnete se možná strachovat, abyste se do bříška neuhodila. “Děloha a amniotický vak poskytují vašemu plodu vynikající polštář,” říká Dr. Jim Thornton. “Pokud však máte obavy, je vždy lepší poradit se s porodní asistentkou.”