Podívejte se, co se ve vývoji vašeho miminka stalo během minulého týdne.
Počítání do 10. Řada lékařů a porodních asistentek doporučují, aby maminky v pozdějších fázích třetího trimestru sledovaly pohyby svého děťátka. Postupovat byste měla takto: každý den v přibližně stejnou dobu (pokud možno v takovou dobu, kdy je děťátko nejaktivnější) se položte a sledujte, jak dlouho trvá, než ucítíte 10 kopnutí, převalení nebo zachvění – zkrátka jakýkoli typ pohybu. Ideálně by to mělo trvat méně než hodinu. Řada žen v závislosti na denní době zjistí, že to trvá jen několik minut. Pokud ani po hodině nezaznamenáte žádný pohyb, snězte lehkou svačinku, znovu si lehněte a zkuste to znovu. Jestliže nic necítíte ani pak, zavolejte své porodní asistentce. Zapamatujte si, že když po dobu 30-40 minut necítíte žádné pohyby, je to běžné; vaše děťátko spinká. Jestliže se však v klidu posadíte, měla byste cítit, že se vaše děťátko alespoň jednou za dvě hodiny probudí.
Zpomalení. “Je tady dost těsno.” Nemusí vás však nijak trápit, že se v těchto nadcházejících týdnech snižuje aktivita vašeho děťátka. Ve skutečnosti signalizují méně časté pohyby správný vývoj (za předpokladu, že každý den zachytíte v několikahodinových intervalech 10 pohybů). Pohyby vašeho miminka získávají na pravidelnosti a začínají být organizované; navíc už nemáte v děloze tolik místa jako ještě před pár týdny.
Jak rostu. Vaše děťátko měří asi 28 cm od hlavy po zadeček (natažené 43 cm) a váží asi 1,5 kg. Již několik týdnů zaujímá fetální polohu se zkříženýma nohama. Musí ještě hodně vyrůst – ne do délky, ale tento měsíc přibere ještě téměř 1 kg. Zbývá ještě 9 týdnů, po jejichž uplynutí bude miminko připravené se s vámi přivítat!
Zvedni ruku
Toto miminku natahuje paži s ručkou (1). Je velmi zaneprázdněné průzkumem své tváře, druhé ruky a pupeční šňůry.
Jako bez dechu. Potíže s dýcháním jste možná začala pociťovat již před několika měsíci. Nyní je pro vás asi pořádný nádech ještě komplikovanější. Příčinou je neustále se zvětšující děloha, která vám tlačí na bránici a plíce. Pokud máte bříško nízko, pak patříte mezi ty šťastnější ženy – dýchalo by se vám mnohem hůř, kdybyste měla bříško vysoko. Pokud se zadýcháte a nemůžete popadnout dech, zpomalte a několikrát se zhluboka – jak to jen půjde – nadechněte. Ke konci těhotenství (kolem 37. a 38. týdne) si budete moci odpočinout, protože vaše miminko klesne směrem k pánvi a tím se bránici i plicím ulehčí.
Výběr péče o dítě. Přemýšlet o možnostech péče o vaše děťátko není předčasné, především pokud chcete po jeho narození pokračovat v práci. Ať už uvažujete o chůvě, jesličkách nebo o pomoci příbuzných, již nyní začněte jednotlivé možnosti zkoumat a pohovořte s budoucími pomocníky. A i když nebudete celodenní péči o miminko potřebovat, nejspíš se vám bude hodit několik doporučení na chůvičky pro speciální příležitosti. Zeptejte se ostatních maminek v kurzu přípravy k porodu – třeba se vám podaří vytvořit skupinku na takové hlídání miminek. Pokud si tuto věc vyřešíte nyní, nebudete se jí muset zabývat v hektickém období po narození miminka.
Předčasný porod nebo poslíčci? Asi již někdy od poloviny druhého trimestru procházíte kontrolami na příznaky předčasného porodu.. Teď když už jste ve třetím trimestru, může se vaše tělo začít na porod připravovat. Tyto přípravné kontrakce se nazývají Braxtonovy stahy (poslíčci). Od kontrakcí, které indikují předčasný porod, se liší – a nepředstavují žádný důvod k panice. Jak rozdíl mezi nimi poznáte? Pokud jsou stahy nepravidelné a vytratí se při změně pozice nebo chůzi, pravděpodobně se jedná o falešný poplach.
Doporučení odborníků. Proměnami a strachem v těhotenství neprochází jen maminky. Totéž se týká také otců. „Odborníci říkají, že až 60 % mužů prožívá během partnerčina těhotenství nějaký druh fyzických příznaků,“ uvádí Dr. Lawrence Kutner. „Tyto změny jsou pravděpodobně důsledkem touhy mužů být součástí těhotenství, které v konečném důsledku jejich život skutečně změní.“