Připomeňte si, co se stalo minulý týden ve vývoji vašeho miminka.
Hormonální pomocníci. Vaše miminko se stále připravuje na svůj velký příchod. Jeho endokrinní systém, který má na starost vytváření hormonů, se chystá na porod. Vaše maličké bude během porodu vylučovat více stresových hormonů než kdykoli jindy v celém svém životě. Jakmile se dostane na svět, pomohou mu tyto hormony řídit tělní systémy – nyní již bez pomoci vaší placenty. Tyto neuvěřitelné změny vyžadují obrovské úsilí a velké množství energie. Na to však bude děťátko připravené.
První nádech. Pokračuje také vývoj plic vašeho miminka, a to až do okamžiku jeho narození. V současné době se plíce pilně připravují a vytváří surfaktant, látku, která při prvním nádechu pomůže oddělit spoustu vzduchových váčků a ochránit je před slepením.
Jen si zakřič. “Tady je můj první křik!”Okamžitě po tomto prvním hlubokém nádechu přijde nářek, jaký by nezvládla ani operní diva. Zvuk křiku vašeho miminka představuje hořkosladký zážitek; nikdo nemá rád zvuk, kterým děťátko vyjadřuje svůj strach nebo potíže – avšak hlasitý křik zároveň znamená, že miminko dobře dýchá. Slziček se ale ještě nedočkáte; slzné váčky ještě při pláči neprodukují slzy. Ty se objeví až po několik týdnech. Ani když se vaše děťátko neohlásí křikem, nemusíte se bát: některá miminka při narození nepláčou. Důležité je, aby začalo dýchat.
Už nebo ještě ne? Možná už víte, jak vypadají Braxtonovy stahy, kterými se vaše tělo připravuje na skutečný porod. Teď již je vaše děťátko donošené a asi bude složité rozlišit tyto kontrakce, zvané také poslíčci, od skutečného porodu. Pokud jsou stahy nepravidelné při změně polohy nebo chůzi ustoupí, pak jde nejspíš o falešný poplach. Nenechte se zmást. Tento falešný poplach se může během několika minut změnit ve skutečný porod. Sledujte čas mezi jednotlivými stahy; jakmile se již vice než hodinu objevují v pravidelných pětiminutových intervalech, zavolejte lékaře, porodní asistentku nebo zdravotní sestru. Pokud vám praskne plodová voda, což poznáte tak, že vám uniká nebo vytéká tekutina z vagíny, ihned volejte.
Bolesti. Pokud jste se ještě nerozhodla, jakou metodu zmírnění bolesti při porodu zvolíte (pokud budete chtít bolest mírnit), je nejvyšší čas se nad tím zamyslet. Existuje velké možností léků – některé léky porodní bolesti pouze utlumí, jiné je zcela blokují. Nemusíte se samozřejmě hned rozhodnout definitivně, měla byste však vědět o všech možnostech a promluvit si o nich ještě před porodem s lékařem nebo porodní asistentkou.
Doporučení odborníků. “Existují dva neklamné příznaky, které indikují, že během jednoho nebo dvou dnů začnete rodit,” uvádí Dr.ka Elaine Zwellingová. “Prvním ze signálů je prasknutí vaku s plodovou vodou. Druhý varovný signál je krví zabarvený výtok hlenu – jedná se o hlenovou zátku, která uzavírala vaše děložní hrdlo.”