U těla ženy matky dochází k několika změnám, protože musí zajistit miminku místo k životu (děložní čípek se uzavře a děloha se tak oddělí od vnějšího prostředí, protože je vlastně sval). Během těhotenství dokáže mnohonásobně zvětšit svůj objem.
Musí zajistit i výživu miminku.Děťátko potřebuje výživu a tu může získat jedině od matky. Živiny získává přednostně žena, ale jen takové množství, které jí stačí na přežití. Ostatní putuje k plodu, ten však nespotřebuje všechno, zbytek tedy dostane opět matka. Pozor, k dítěti putuje i alkohol,proto ho vyřadit z jídelníčku.
Musí se vyrovnat se s rychlou změnou hmotnosti: je individuální, ale nezřídka činí i 20 kg za 9 měsíců. Zabrat proto dostávají klouby, zejména páteř.
Značnou zátěží pro tělo je i příprava na porod. V oblasti pánve dochází k uvolnění vazů a mění se také svaly. Tělo si také na porod začíná ukládat zásoby energie ve formě tuků.
Příprava na budoucí kojení představuje další zátěž pro budoucí maminku.
Z výše uvedeného vyplývá, že se těhotenství právem nazývá “jiným stavem”. Dále dochází již k individuálním, méně podstatným změnám, např.vlivem hormonů se mění pleť, vlasy, kůže…
Ale asi tou největší změnou, kterou najdeme na tváři mnoha nastávajících maminek, je šťastný úsměv z vědomí, že pod jejich srdcem tluče maličké srdíčko jejich miminka.