Posted on

Každá maminka chce, aby její děťátko bylo zdravé. Během těhotenství, i před tím, než bylo miminko počato se žena setkává s různými látkami, které škodí nám i nenarozenému miminku. Na začátku těhotenství na sebe dávejte pozor. Řadu faktorů můžete vy sama ovlivnit. Např. Přestat kouřit, pít alkohol, neužívat léky bez porady a vědomí vašeho lékaře, pokud by Vás lékař posílal ze zdravotních důvodů na různá vyšetření – RTG, CT vyšetření, vždy se zmiňte, že můžete nebo jste již těhotná. Co může ještě vašemu plodu uškodit jsou např. různá virová a bakteriální onemocnění v prvním trimestru.
Období, ve kterém dochází k formování orgánů – od zahnízdění zárodku v děloze kolem šestého až osmého dne do konce třetího měsíce, je obdobím, kdy je riziko vzniku malformací největší. Po třetím měsíci je riziko tohoto druhu výrazně sníženo. Jakýkoli škodlivý vliv, který se vyskytne, obvykle ovlivní rychlost růstu.


Rozsah účinku teratogenu závisí do značné míry na stáří plodu. Výsledky rozličných typů fetálního poškození v závislosti na časovém faktoru. V období před třetím týdnem po otěhotnění se nepříznivý vliv teratogenu může projevit dvěma způsoby. Dojde-li působením teratogenu k většímu poškození, tak zárodek odumře a potratí se. Pokud dojde jen k menšímu poškození, tak může jedna část buněk nahradit druhou část (poškozenou), protože v této době jednotlivé buňky zárodku ještě nejsou plně diferencovány.

Co se týče závažných genetických vad, ty lze odhalit v rámci těhotenství a ženě je nabídnuto ukončení těhotenství. Žena může svým chováním, životním stylem, stravováním. Je třeba aby žena byla s těmito potencionálními riziky seznámena a aby její gynekolog-porodník ji o těchto rizicích informoval.

Mezi rizikové látky, jež mohou ovlivnit vývoj plodu patří:
tepelná zátěž – horké koupele, saunování, horečky v prvním trimestru
léky
alkohol – jeden z hlavních teratogenů, způsobuje fetální alkoholový syndrom
kofein – jedná se o více jak 4 šálky denně
omamné látky – Abusus omamných látek, včetně opiátů, barbiturátů, heroinu, kokainu a amfetaminu vede k častějším spontánním potratům, růstové retardaci plodu, častějším předčasným porodům, relativní mikrocefalii
nikotin
Vitamín A a jeho deriváty – naprodukce vitamínu A zposobuje vady srdce, mozku a obličeje, hydrocefalus, anomálie očí
Kyselina listová – Acidum folicum patří mezi přípravky, kdy riziko poškození plodu je naopak způsobeno nedostatkem tohoto přípravku. Kyselina listová (folacin) patří do skupiny vitaminů B-komplexu. Kyselina listová je nezbytná pro růst a dělení buněk.
Minerály – jód, fosfor, selen, vápník
Nedostatek jódu způsobuje vady štítné žlázy.
Vápník a fosfor jsou prvky nezbytné pro tvorbu kostí a zubů.
Selen – Selen je stopový prvek, který je součástí důležitých enzymů, které brání buňky proti působení kyslíkových radikálů

Teratogenní látka – dle lékařského slovníku medicíny – látka způsobující vznik vrozených vývojových vad a defektů.
Teratologie – je nauka o zrůdách, věda studující vývojové anomálie a jejich příčiny. Ke vzniku anomálií dochází během nitroděložního vývoje vlivem dědičných poruch či poškozením zárodku teratogenními vlivy.

Kombinace více faktorů dohromady mohou výrazně zvyšovat rizika poškození plodu.

Náš život je plný rizik. Zvláště v těhotenství čiňte rozhodnutí s rozvahou. To co učiníte v době těhotenství, ovlivní nejen vaše bezpečí a prospěch, ale také vaše nenarozené miminko. Pokud jste třeba nějaké rozhodnutí neudělala správné a litujete toho, už se k tomu nevracejte, nelze to vzít zpátky, ale poučte se z nich. Snažte se dělat po zbytek těhotenství jen ta správná rozhodnutí.

Zdroj:

Murkoffová H., Eisenbergová A., Hathawayová S.: Co čekat v radostném očekávání, Slovart, Praha 2007
Vokurka M., Hugo J.: Praktický slovník medicíny, Maxdorf, Praha 2011, 10.aktualizované vydání
http://www.levret.cz

Leave a Reply