Určitě tuto větu pronesete několikrát za rok. Jaro patří k velice krásným obdobím roku, ale co se týče různých nemocí u našich dětí, jako je kašel, horečka, rýma, průjmy, zvracení a mnoho dalších, už tak oblíbené není. Organismus dětí i dospělých je po dlouhé zimě oslaben a tělíčko našich nejmenších je atakováno nejrůznějšími odolnými viry a bakteriemi. Jak se s tím vším vypořádat? Máte doma předškoláčka a ještě k tomu malé miminko? Bojíte se, že školkové dítě vám nakazí několikatýdenní miminko? Jedná se o velice svízelnou situaci, která mnohdy nemá řešení. Děti si ve školce předávají různé nemoci, jejich imunitní systém se teprve vyvíjí. Projde si tím každé dítko, některé více, jiné méně.
Jak to všechno začíná? Zdá se vám váš drobeček unavený, spavý, plačtivý a celkově podrážděný? Přidají se k tomu ještě horké tváře a čelo, nechce vám miminko jíst a pít, starší děti také jídlu moc nedají? Starší dítě už vám dokáže říci, co se děje, ale s miminkem je to složitější. To dokáže dát najevo pláčem, že něco není v pořádku. V té chvíli se máte na pozoru. Děťátku změříte teplotu a zjistíte, že je více než 38 C. U malým miminek měříme v konečníku digitálním teploměrem, u větších dítek lze měřit v podpaží. V případě že je teplota vyšší než 38 C podejte dítěti léky proti horečce – paracetamol nebo ibuprofen dle váhy. Dítě otírejte vlažnou vodou, můžete jej osprchovat vlažnou vodou nebo udělat zábaly. Po chvílce změřte znovu. Teplota v místnosti by neměla být velká, spíše chladnější. Omezte množství přikrývek. Nabízejte tekutiny – mateřské, či umělé mléko, u starších vodu, čaje, sirupy, nedráždivé jídlo dle chuti dítěte.
Pečujte též o hygienu dítěte, po podání léků se začnou potit, převlékněte je do čistého a suchého.
Pokud se vám cokoli nezdá, dítě je více spavé, nemůže předklonit hlavu, má chladné, mramorované končetiny, zavolejte svému pediatrovi nebo navštivte dětskou pohotovost.
Toto si projde každá maminka s malými dětmi. Jedná se o velice náročné situace, v případě, že máte doma dvojčátka nebo sourozence, kteří se většinou od sebe rychle nakazí. Děti jsou plačtivé, vyžadují více vaší pozornosti, v noci také pláčou, nemohou spinkat, něco je bolí. Vyžaduje to naše velice pevné nervy a pomoc okolí. Maminka se v té chvíli ocitá v začarovaném kruhu neustálého měření, převlékání, vaření čajíků a utěšování. Kde sama má vzít energii na něco jiného? Je třeba aby maminku vystřídal někdo z rodiny, pomohl ji načerpat sílu, uvařit oběd, aby i ona mohla dělat něco smysluplného. Možná i ona sama začne mít horečky. To je pak ještě o to složitější. Postarat se o děti, domácnost a sama se potit. No znáte to milé maminky. Přeji Vám, ať je těchto dní v roce co nejméně. Máte nějaké osvědčené rady, jak malé pacienty zabavit, když už horečka klesne a děťátka se nám nudí? Jak tyto dny zvládáte a co vám nejvíce pomůže? Napište nám do redakce. Vaše příběhy zveřejníme.