Těhotenství představuje životní etapu, která je pro ženu úplně nová. Mění se v podstatě vše, kvalita vlasů, nehtů, kůže, ale také postava. Právě o tu se většina žen nejvíce bojí. Současný kult štíhlosti klade vysoké nároky na ženy a to platí i v těhotenství.
Některé celebrity se pyšní po celou dobu těhotenství nejen krásným bříškem, ale také dokonalou postavu. Je vůbec možné si v těhotenství udržet relativně štíhlou postavu a přibrat jen to nejnutnější? Jedno je však jisté, v těhotenství na diety rozhodně zapomeňte, miminko nechce hladovět!
Kolik kilo navíc je ideální?
Řešíte, kolik jste v těhotenství přibrala? Jaké jsou normy? Samozřejmě, že v „chytrých knížkách“ se dočtete, jaké jsou ideální váhové přírůstky v těhotenství. Ve skutečnosti není vhodné v těhotenství váhu příliš řešit.
Důležité je jediné, přibírat pravidelně a rovnoměrně. Neměla byste během měsíce přibrat například pět kilo. Pokud jste však přibrala o pár kilogramů víc, než kamarádka, rozhodně nemá smysl se tím trápit. V takovém případě je vhodné konzultovat vaši stravu s dietologem, který vám dám ty nejlepší rady jak se stravovat v období těhotenství.
Většina budoucích maminek se za své těhotenské tvary stydí. Mají obavu z toho, že se partnerovi nebudou již líbit a těhotenské oblečení volí raději volnějšího střihu. Někdy se rozhodnou situaci řešit dietou. To je samozřejmě ta největší chyba, která může mít nedozírné následky.
Nezapomínejte, že v těhotenství vyživujete nejen sebe, ale také miminko, které je na vás plně závislé. Pokud mu nedáte dostatek živin, mohou nastat komplikace a v nejhorším případě dokonce potrat.
Ovšem ani přejídání se není zrovna zdravé. Některé ženy se zase plně podřizují svým chutím a jsou schopné sníst na posezení celou čokoládu. Optimální váhový přírůstek v těhotenství by neměl překročit 15 kilogramů.
Ovšem hodně záleží na vaší počáteční váze, zda jste v prvním trimestru zhubla a také na genetických faktorech. Je třeba myslet na to, že každá maminka je jiná.
Pravidelný režim
Nejdůležitější je dbát na pravidelný režim. Rozhodně neplatí, že musíte jíst za dva. Příjem kalorií na den by pro těhotnou ženu měl být o něco vyšší, ale rozhodně ne dvojnásobně. Nejdůležitější je, aby byla vaše strava skutečně rozmanitá.
Jediné, čemu se můžete bez výčitek vyhýbat, je smažené a tučné jídlo. Jinak si dopřejte pestrý jídelníček, ve kterém nechybí ani sladké pokrmy. Ty však jezte v menším množství, naopak se neomezujte v konzumaci ovoce a zeleniny. Vaše strava by měla obsahovat nejlépe 40 % obilovin, 30 % bílkovin a 30 % ovoce a zeleniny.
Jídlo si rozvrhněte na menší porce a jezte alespoň pětkrát, klidně i vícekrát denně. K tomu přidejte aktivní, samozřejmě přiměřený pohyb. Tato kombinace je naprosto ideální a je to maximum, co můžete pro sebe a své dítě udělat.
V těhotenství nehubněte
Jediné období v těhotenství, kdy je možné pár kilo zhubnout, je první trimestr. Některé ženy trpí velkými nevolnostmi a mohou zhubnout až několik kilogramů. V takovém případě to nemůžete nijak ovlivnit, nemá smysl se tím trápit. Pokud však zvracíte nadměrně, je vhodné se s tím svěřit svému gynekologovi.
Udržte si postavu sportem
Pokud si chcete udržet pěknou postavu v těhotenství, máte několik možností. Jezte vyváženou stravu bohatou na ovoce a zeleninu. V jídle se ale rozhodně neomezujte a raději zvolte více pohybu. Samozřejmě s ohledem na váš zdravotní stav.
Pokud jste nebyla zvyklá sportovat, v těhotenství s tím nezačínejte a raději zvolte časté procházky. Nadýchat se čerstvého vzduchu je nejen zdravé, ale také přínosné. Velice vhodný pohyb je těhotenské plavání nebo cvičení. Seznámíte se s dalšími maminkami a můžete si vyměňovat své zkušenosti.