I když jde v těhotenství o nepříjemný jev, dá se to vydržet. A podstatné je, že lze vyléčit, aniž by jste se bála o zdraví miminka. Je ale třeba se léčit a mykózu nezanedbávat, protože léčení pak může zabrat více času. Je nutno myslet na to, že i zdánlivá “maličkost” může znepříjemnit těch krásných devět měsíců. A to by přece byla škoda…
Vaginální mykóza je nepříjemným onemocněním vagíny, jejímž nejčastějším původcem je kvasinka “Candida albicans”. Odtud také pramení název kvasinková infekce. Kvasinky přežívají v určitém množství uvnitř pochvy a vytváří tzv. normální vaginální prostředí. To ženě prospívá a nedělá žádné problémy. Pokud se však některý mikroorganismus z nějakého důvodu přemnoží, dojde k vaginální nerovnováze, která způsobuje typické potíže. Toto nepříjemné onemocnění se objevuje v těhotenství. Je to způsobeno změnou hladiny hormonů v krvi. Ženský hormon estrogen stoupá, zároveň s ním se zvyšuje hladina polysacharidu glykogenu v pochvě. Sliznice vagíny se stává citlivější a vnímavější k mykotickým infekcím.Prvním příznakem obvykle bývá svědění, které signalizuje, že se mykotická infekce rozšířila na vnější část rodidel . Další typické a základní příznaky, že nepříjemné kvasinky dostihly i Vás, je svědění uvnitř i vně rodidel, otok a silné prokrvení zevní části rodidel, pálení při močení, bolesti při pohlavním styku, tlak a bolest v podbřišku.
V těhotenství je vždy nutné všechny komplikace i nemoci konzultovat s lékařem a podrobit se příslušné léčbě. Léčba vaginálních mykóz v těhotenství je složitější a méně účinná. Po porodu a ustálení hladiny hormonů do normálu se vše upraví.
V lékárnách bez lékařského předpisu je k dostání plno přípravku, určených k léčbě. Nedoporučuje se ale samoléčba v období těhotenství. Diagnostika a léčba gynekologem nebo porodníkem je rozhodně bezpečnější.