Pohybové aktivity po porodu lze jednoduše rozdělit na ty, které lze vykonávat již v šestinedělí, a ty které lze vykonávat až po tomto období. Samozřejmě je nutné se řídit vlastním pocitem a doporučením lékaře, neboť každý porod může být jiný. Ať již je to porod císařským řezem, či klasický, při kterém může dojít k poranění ženy, a v dnešní době hodně častému nástřihu hráze z důvodů předejití natržení. Z tohoto důvodu není období šesti neděl dáno striktně, ale je to pouze doporučení.
Šestinedělí
Neboli období, kdy dochází k zotavení ženy po porodu. „Přestože z názvu zní doba, jak dlouho období trvá, není časově omezeno. U většiny žen je období dlouhé přibližně šest až osm týdnů po porodu, někdy je však i delší“. Pro podporu tohoto zotavení se všem ženám doporučuje cvičení v šestinedělí. Jeho nácvik začíná již v porodnici za doprovodu specielně vyškoleného poradce a to již druhý den po porodu. Intenzita těchto cvičení se má stupňovat s konkrétním zdravotním stavem každé ženy, ale důležité je vždy cvičit s vyprázdněným močovým měchýřem. Ten by totiž mohl tlačit na dělohu, což by při častém opakování mohlo vést k obrácenému sklonu dělohy, či k jejímu snížení.
Účinky těchto cvičení:
- podpora zavinutí dělohy
- posílení svalů pánevního dna, zabránění poklesu orgánů v malé pánvi
- zpevnění prsních svalů a podpora laktace
- zlepšení krevního oběhu a prevence zánětu žil
- posílení břišních, zádových a hýžďových svalů, protažení svalů v oblasti beder, pro obnovení polohy pánve a správné držení těla
- obnovení svalové rovnováhy v oblasti kyčelního kloubu
- udržení dobré nálady
- zotavení celkové kondice
Cvičení v šestinedělí jsou doporučena pro období delší a navíc tato cvičení doplňuje o přítomnost miminka, čímž dochází k prohloubení vzájemného vztahu. Tělesný kontakt s miminkem totiž navozuje, blaho, klid a duševní pohodu a navíc jeho blízkost může ženu motivovat k cvičení a uvědomění, že pávě pro své miminko chce být zdravá a v životní pohodě. K dítěti je ovšem nutné přistupovat u každého konkrétního cvičení s rozumem a samozřejmostí je až pozdější zapojení děťátka. V zahraničních zemích se doporučuje začít cvičení s prvním úsměvem miminka, což znamená, že dítě umí dát najevo svoji spokojenost a radost. Maminky ale většinou samy poznají, kdy mohou děťátko zapojit a do té doby mohou cviky nacvičovat například s panenkou. Cvičit s dětmi v šestinedělí znamená udělat první krok v pohybovém návyku dětí, i když jsou tyto cviky zaměřené především pro jejich maminky.