Posted on

Žena, která čeká víc než jedno dítě, nemusí jíst za tři (případně za čtyři). Stejně jako v případě těhotenství s jedním dítětem by matka měla jíst pestrou stravu, ale nikoli v nadměrném množství. Denně se doporučuje příjem energie navíc v množství 150 kalorií pro každé další dítě.

Pozornost je však třeba věnovat příjmu bílkovin, kyseliny listové, jódu, železa. V případě křečí v lýtkách je zřejmě nutné přijímat navíc ještě hořčík. Kromě toho je důležité dostatečně pít. Stejně jako u jednoho dítěte se přírůstek hmotnosti řídí podle výchozí hmotnosti matky. To znamená, že ženy s podváhou by měly přibrat víc než ženy s nadváhou. Až do porodu je normální přírůstek hmotnosti 15 až 20 kilogramů. Ženy s vícečetným těhotenstvím trpí na začátku těhotenství nevolnostmi ještě častěji než ženy, jež čekají jedno dítě. Příjem do nemocnice je však nutný pouze v ojedinělých případech. Ženy, které čekají více dětí, navíc častěji trpí pálením žáhy, protože děti tlačí na žaludek. V případě vícečetného těhotenství se častěji vyskytují střevní problémy, jako například zácpa.

Doporučení
Vyvážená strava s dostatkem zeleniny, ovoce, celozrnných výrobků, luštěnin, s přiměřeným množstvím mléčných výrobků, vajec, ryb a masa dodává všechno, co děti i matka potřebují.  Zvláštní pozornost je třeba věnovat dostatečnému zásobování kyselinou listovou. Stejně jako v případě, kdy žena čeká pouze jedno dítě, by měl denní přísun obnášet celkem 600 mikrogramů. Tento vitamin obsahuje především zelená zelenina jako zelí, růžičková kapusta, špenát, brokolice, kromě toho také celozrnné pečivo, pšeničné klíčky, luštěniny, mléko a mléčné výrobky, vaječný žloutek, citrusové plody a z nich vyrobené džusy. Tablety obsahující kyselinu listovou se každopádně doporučuje užívat až do konce třetího měsíce těhotenství.

Pokud čekáte dvojčata, rovněž se doporučují dvě jídla z ryb během týdne, aby byl zajištěn příjem jódu. Kromě toho lze doporučit přípravky obsahující jód (200 mikrogramů jódu denně) a používání jodidované kuchyňské soli. Zda jsou nutné ještě přípravky obsahující železo, musí rozhodnout lékař. Vyvážená strava v zásadě dostatek železa zajišťuje, především tehdy, pokud žena jí přiměřené množství masa nebo v případě vegetariánské výživy dbá na konzumaci potravin bohatých na železo v kombinaci s džusy a saláty. Mějte také na paměti, že pokles koncentrace železa na konci těhotenství je normální, a dokonce poskytuje určitou ochranu před infekcemi. Než tedy začnete užívat přípravky obsahující železo, které jsou někdy špatně snášeny a způsobují zácpu, přeptejte se případně pro jistotu i jiného lékaře na jeho názor.

Pijte dostatečné množství tekutin, především pokud trpíte zvracením. Ztráta tekutin může souviset se ztrátou minerálů, kterou lze vyrovnat konzumací minerálky bohaté na minerály, ovocných a zeleninových džusů. V případě, že nevolnost a zvracení přetrvává déle než tři měsíce, bezpodmínečně to zkonzultujte s lékařem nebo porodní asistentkou. Pokud trpíte pálením žáhy, je ideální několik denních jídel ve větším množství malých porcí. Ty jsou v případě vícečetného těhotenství lépe snášeny, protože dvě děti tlačí na žaludek silněji než jedno.

Zdroj

Kniha – Anette Sabersky, Zdravá výživa pro těhotné a kojící matky (nakladatelství Grada, 2009)

Leave a Reply