V současných jarních měsících se vám mnohdy může stát, že se někde nakazíte rýmou a onemocníte. Jak se chovat jako nastávající maminka, abyste se opět cítila zdravá a zároveň neublížila svému miminku? Ne všechny léky, bylinky a různé babské rady můžete praktikovat v těhotenství.
Během těhotenství byste se měla snažit předejít zvýšení tělesné teploty nad 38,3 C. Horečka vašemu miminku neuškodí. Dávat byste si měla pozor, pokud je horečka dlouhodobě. Poraďte se se svým lékařem, jaké léky můžete na horečku použít.
Řada léků volně prodejných v lékárně není pro nastávající maminky vhodná. Myslete na tyto situace předtím a vybavte svou lékárničku doma léky, které můžete jako těhotná užívat. Když si berete jakýkoliv lék, vždy si bedlivě přečtětě příbalový leták, jaké dávkování a jaké jsou možné nežádoucí účinky. Vždy tam najdete informace, zda je účinná látka v tom daném léku povolena v době těhotenství a kojení. Určitě vám v lékárně doporučí vhodné léky na snížení teploty, bolesti v krku, rýmu atd..
V případě, že jste onemocněla virovým onemocněním – rýma, chřipka, na tyto nemoci se antibiotika nepodávají. Možná budete mít pocit, že průběh nemoci je delší, tělo je v těhotenství oslabeno. Některé matky se domnívají, že příčinou je fakt, že si nemohou vzít léky, které běžně před těhotenstvím užívaly. Většina virových onemocnění ale odezní víceméně do 1 týdne. Pokud ale příznaky neustávají, horečka neklesá, přidá se i dráždivý kašel, potíže při polykání nebo jiné příznaky, informujte o tom svého lékaře. Váš lékař provede potřebná vyšetření, která stanoví, zda se nejedná o bakteriální infekci – bronchitida, angína aj. Tady už je na místě podání antibiotik. Nebojte se, lékař vám předepíše antibiotika, která jsou vhodná pro těhotné ženy a vašemu miminku neublíží.
Možná jste byla před těhotenství zvyklá užívat řadu léku ihned, při propuknutí prvních příznaků. Z vlastní zkušenosti musím říci, že tomu tak určitě bylo. Když jsem zjistila, že jsem těhotná, všem těmto produktům jsem se vyhýbala. Naštěstí jsem rýmu měla 1x a při druhém těhotenství angínu ve druhém trimestru, takže antibiotika zabrala a bylo zase dobře. Tělo si mnohdy dokáže poradit s tím, co jsme dříve řešili okamžitým podáním léčiv. Postupem času zjistíte, že osolená voda na bolesti v krku je také dobrý pomocník nebo cibule s medem je ten nejlepší lék na kašel. Poproste své babičky, ať vás naučí dary přírody využívat, ušetříte tím své játra od zbytečných chemických látek a farmaceutický průmysl bude jen pro ty, kteří to vážně potřebují. Přeji Vám všem nastávajícím maminkám, aby vás žádné onemocnění nepostihlo a měly jste jen a jen dobré vzpomínky na vaše těhotenství.
Zdroj: Weissová, R. E.: Těhotenství krok za krokem, Fortuna Libri, Praha 2010