Přiměřená tělesná hmotnost je pro plodnost velice důležitá. V současné době je spíše trend štíhlých žen. Pro otěhotnění je ale žádoucí, aby tělo obsahovalo určité množství tuku, aby hypotalamus a podvěsek mozkový mohly vyslat potřebné množství hormonů stimulující vaječníky k vypuštění vajíčka. Většina dívek musí dosáhnout alespoň 48 kg, než jim začne první menstruace. Zamyslete se tedy, jak na tom s váhou jste, než pomyslíte na miminko. Žena musí být v době plánování těhotenství zcela zdravá, v dobré fyzické kondici s přiměřenou tělesnou hmotností. Žena, která má nadváhu bude mít možná potíže s otěhotněním.
Nízká tělesná hmotnost a náhlý pokles hmotnosti způsobují dočasné pozastavení dodávek LH- luteinizačního hormonu a FSH- hormonu stimulujícího folikuly. To znamená, že vaječníky neuvolňují vajíčko a nemůže tak dojít ke splynutí se spermií. Bohužel řada žen, které otěhotní má podváhu a čelí tak riziku potratu nebo předčasného porodu dítěte s nízkou porodní váhou.
Pro výpočet své ideální tělesné hmotnosti použijte index tělesné hmotnosti tzv. BMI- body mass index.
BMI= váha v kilogramech děleno(výška v metrech )2.
Pro optimální šanci na otěhotnění by vaše hmotnost měla být okolo 20. BMI pod 20 znamená, že máte podváhu. Obezita je definována jako BMI nad 30. Pokud je vaše hmotnost mimo toto rozmezí, měla byste otěhotnění oddálit až do té doby, kdy shodíte nebo přiberete. Pokud budete mít BMI méně, než 18, pravděpodobně budete trpět přechodnou neplodností. Přibližně 50% žen, které mají BMI pod 20 přestávají ovulovat a mají problémy s plodností.
Pokud užíváte kombinované antikoncepční pilulky, máte pravděpodobně pravidelnou menstruaci, i když je vaše hmotnost nízká. To vám dává pocit, že vaše hmostnost je v pořádku. Nicméně menstruace, kterou máte při užívání antikoncepce je tzv. „umělé krvácení“ a když pilulky vysadíte, možná nedostanete menstruaci až do doby, než se vaše hmotnost upraví.
Mnoho žen si myslí, že jsou „tlusté“, a že zdravé tělo znamená velmi štíhlé tělo. Obezita představuje problém celé naší společnosti a v kombinaci s nedostatkem cvičení může zvýšit riziko zdravotních problémů. Pokud máte nadváhu snažte se zhubnout, ale s rozumem a přiměřeně. Nepouštějte se do drastických diet, kdy zhubnete více kilogramů za týden. Snižte konzumaci tuků, především živočišného původu. Zvyšte příjem železa a vápníku. Snažte se cvičit, mít dostatek přirozeného pohybu, chůze, pobyt v přírodě. Jezte zeleninu, ovoce, mléčné výrobky.
Pokud potřebujete svoji tělesnou hmotnost zvýšit, věnujte jídlu velkou pozornost. Jezte hodně škrobovitých jídel, zeleniny, mastné ryby, ořechy, hodně mléčných výrobků- vybírejte si ty zakysané. Jídlo konzumujte pravidelně, podle chuti. I když budete mít tendenci konzumovat sladkosti a sušenky, snažte se tyto potraviny omezit.
Pokud máte jakýkoliv problém, ať už s hubnutím nebo s tendencí zvýšit svoji tělesnou hmotnost a nevíte si rady, navštivte nutriční poradnu, kde vám pomohou udělat jídelníček na míru, dle vašich energetických potřeb.
Také se musíme zmínit o hmotnosti partnera. Při ztrátě hmotnosti nemocí nebo anorexií může dojít ke snížení množství a zhoršení kvality spermií. Obezita může snižovat produkci testosteronu a tím také snížit mužské libido. Pokud má váš partner nadváhu, možná vyhlídka na otcovství mu dá motivaci k tomu, aby zhubl, zlepšil svou stravu a věnoval se tělesnému cvičení.
Zdroj: Jak přirozeně otěhotnět, K. Trewinnard, Computer Press, 2006.