Po spontánním porodu se děťátko položí ihned na prsa matky a teprve až po pár minutách lékař nebo porodní asistentka přeruší pupečník. Pokud je miminko zdravé, není nutné narušovat společné první chvilky miminka s maminkou. Nastává pro oba “zlatá hodinka poporodní”. Má-li miminko ale nějaké zdravotní komplikace, má přednost záchrana života. Při prvním ošetření se miminko osuší, změří, zváží, svorkou nebo gumičkou se ošetří pupeční pahýl, aby nemohlo dojít k případnému dalšímu krvácení. Dále se vykapou očička jako prevence hnisavého zánětu spojivek.
Zlatá hodinka poporodní, neboli “bonding”
První pohledy z očí do očí a něžné dotyky. Bezpečné objetí v náručí. Klid, probouzející se důvěra, vzájemné poznávání a zamilovávání se. První naprosto neopakovatelná chvíle matky s právě narozeným dítětem. To je “bonding“. Pupeční šňůra je přestřižena, ale ta neviditelná emoční, naopak navždy připojena. Poloha miminka na maminčině hrudníku jeho polohu v děloze. Žena i dítě očekávají kontakt kůže na kůži, vůni a teplo důvěrně známého těla, vnímají i tlukot srdcí. Naprosto výjimečná a nepopsatelně intimní chvilka, kdy jsou spolu tak, jako už nikdy potom nebudou. Čerstvá rodička ani novorozenec totiž nejsou vývojově připraveni na to, aby po devíti měsících strávených spolu a po tak náročném výkonu (a pro dítě šoku), jako je porod, byli naráz zbaveni vzájemného kontaktu.
Desatero k podpoře “bondingu”
Položení nahého dítěte na matčino nahé břicho ihned po porodu. Při porodu císařským řezem se dává k tváři maminky. Podpora a nepřerušování tohoto kontaktu nejméně dvě hodiny. V případě možností je lepší dvanáct hodin. Při porodu císařským řezem může zastoupit kontakt kůže na kůži tatínek. Pro dítě jsou jeho bakterie zdraví přínosnější, než bakterie ošetřujícího personálu. Potřebuje-li maminka osobní pauzu, může kontakt zajistit právě tatínek.
Otření dítěte na těle matky a zabalení dítěte i matky do teplých osušek a přikrývek (maminky, sprchujte se co nejdéle po porodu, a hlavně si neumývejte prsa). Matka a dítě jsou v kontaktu kůže na kůži. Umožnění a podporování vizuálního kontaktu (pohledu z očí do očí matky a dítěte).
Pomoc s přisátím miminka k bradavce dle jeho tempa a připravenosti (strká si pěstičky do úst, na nichž má plodovou vodu, aby jej k bradavce dovedla). Neumývat miminku ruce od plodové vody. Po porodech, které vedli lékaři (uměle vyvolaný, s epiduralem) je miminko chvíli unavené, je třeba nechat jej odpočinout na kůži matky, oba také vylučují oxytocin k podpoře vzájemného kontaktu. Zajištění pohodlné polohy pro matku (křeslo, postel, polštáře) i dítě (v náruči matky). Zajištění klidného, vstřícného a intimního prostředí ze strany zdravotníků.
Vyšetření a ošetření dítěte (sejmutí skóre Apgarové, stetoskop, podvaz pupeční šňůry).
Eliminace techniky, videokamery, mobilu. V prvních okamžicích maminky “SMS” počkají, stejně jako jejich adresáti. Dívejte se miminku do očí, jedinečný okamžik vašemu miminku a vám žádné fotografie ani videa později nezprostředkují.
Vliv neprobíhajícího bondingu na novorozeně
U novorozence, který je bezprostředně po porodu oddělen od matky, se projevuje úzkost (panický strach) ze vzdálení se matky od něj v dětském věku, neurotické poruchy aj. Vždyť miminko bylo celých devět měsíců u maminky v bříšku. Maminka s miminkem rozprávěla, hladina bříško, zpívala mu. Matka pro novorozeně znamená zdroj života, pocit jistoty, bezpečí, kterou miminku poskytuje.
Vliv neprobíhajícího bondingu na matku
U novopečené maminky, které nebylo umožněno hned po porodu navázání kontaktu s novorozencem, může nastat poporodní deprese, dále porucha výchovné kompetence, rozvolněná vazba k dítěti, posttraumatická stresová porucha aj. Matky, kterým není miminko hned dáno do náruče, nebo jsou od dítěte odloučeny na delší dobu, mohou mít pocit, že něco propásly. Některé matky se mohou cítit v péči o miminko nejistě.
Tatínek u porodu
Jestliže byl u porodu tatínek, ten si je může identifikovat popisem (na stehýnko se píše příjmení a na hrudníček číslo porodu v daném měsíci). Zvyklosti jednotlivých nemocnic jsou různé. Potom miminko dostane identifikační náramek, aby bylo jasné, ke které mamince patří. V některých porodnicích se ještě na porodním sále aplikuje vitamín “K” (injekcí do svalu) jako prevence krvácivé nemoci novorozenců, jinde se toto provádí až na novorozeneckém oddělení.
Obvyklá doba pobytu v nemocnici po porodu bývá 72 hodin. Pokud žena chce jít domů dříve, musí podepsat “negativní revers”, čímž potvrdí, že ví o možném důsledku tohoto svého rozhodnutí. Tím je nemocnice zbavena odpovědnosti za případné komplikace nebo zhoršení stavu. Pro zdraví dítěte i svoje je dobré nechat v začátcích vše na odbornících a v nemocnici zůstat.
Zdroj:
časopis Maminka, srpen 2011
časopis Betynka, duben 2010
www.krasny-zivot.cz