Posted on

Společně s ubýváním na váze a se zlepšující se fyzickou kondicí existuje mnoho dalších změn, ke kterým v období několika měsíců po porodu dochází. Nejedná se sice o závažné zdravotní okolnosti, které se lékaři spolu s novopečenými maminkami snaží vyřešit, ale pokud tyto změny neočekáváte, mohou vás nepříjemně zaskočit. Zlepšení svého fyzického stavu docílíte pouze cvičením, které vám pomůže získat zpět formu a fyzickou kondici. Jediné, co můžete udělat pro svůj lepší pocit, je uvědomit si, že to, co zažíváte, je normální.

Když jste byla těhotná, nepadaly vám vlasy v takovém množství jako normálně. Nyní, kdy už nepracují hormony tak jako v těhotenství, ztrácíte i ty vlasy, které by vám za normálních okolností vypadaly už dříve. Tento proces může trvat celých šest měsíců. Může dojít ke snížení množství poševního sekretu, především v případě, že kojíte. Je to způsobeno sníženou hladinou hormonu estrogenu. Po zvýšení hladiny estrogenu se tento stav upraví.

S úbytkem hormonů, které s těhotenstvím souvisejí, můžete očekávat, že tmavá linie na břiše a pigmentace v obličeji, výrazné znaky těhotenství, se budou postupně ztrácet.

Některé ženy zjišťují, že mají v těhotenství lepší pleť. Jiné ženy mají zkušenosti opačné. Poté co porodí, mají některé ženy pleť stejnou jako před těhotenstvím, jiným se pleť zlepší nebo zhorší. Bohužel se nedá předem určit, co se stane.

Je tady jedna věc, která hned tak nezmizí, a to jsou strie. Časem vyblednou, ale pravděpodobně se úplně neztratí.

Neexistuje spolehlivý způsob, jak určit, kdy začnete znovu menstruovat. Jestliže nekojíte, je jistá pravděpodobnost, že začnete znovu menstruovat v rozpětí šesti až osmi týdnů po porodu. Pokud však kojíte, menstruace se obvykle dostaví v období od šesti měsíců do roka. Nezapomeňte na to, že ovulace je možná i bez toho, že byste předtím menstruovala, takže pokud ještě nechcete znovu otěhotnět, používejte antikoncepci.

Mnoho žen zjišťuje, že jejich menstruační křeče jsou po porodu méně intenzivní a méně časté a menstruační krvácení se liší v kvalitě i kvantitě. Některým ženám, které mívaly menstruaci spíše nepravidelnou, se cyklus po porodu upravil.

Nikdy nevíte, jakou velikost prsů budete po těhotenství a kojení mít. Některým ženám zůstanou větší. Ostatní mají pocit, že jsou menší nebo méně pevné než předtím. Výběr vhodné podprsenky si vyžádá trochu experimentování s velikostí košíčků i obvodu podprsenky, aby se vám podařilo vybrat takovou, která vám bude dobře sedět.

Ženy, které rodily císařským řezem, běžně zažívají svědění, necitlivost, nebo naopak citlivost v místě jizvy nebo v jejím okolí i měsíce po porodu.

Jak již víte, nejlepší způsob, jak získat zpět svou figuru, je pravidelně cvičit a zdravě se stravovat. Promluvte si se svým lékařem předtím, než začnete cvičit. Pokud proběhl váš porod bez komplikací, pravděpodobně vám doporučí, abyste sama zvážila, kdy je vhodné ke cvičení se vrátit nebo s ním začít. V případě komplikovaného porodu dostanete speciální instrukce.

Pokuste se nebýt posedlá každodenním vážením a zkoušením oblečení, které jste nosila před těhotenstvím. Ubývat na váze nebudete rovnoměrně. Pravděpodobně se vyskytnou dny, jako např. po porodu, kdy najednou shodíte několik kil, a pak budou týdny, kdy se vaše váha ani nehne. Většině žen trvá asi tak půl roku i déle, než zhubnou všechno to, co nabraly v těhotenství.

I když jste získala zpět váhu, kterou jste měla před těhotenstvím, kila mohou být rozložená trochu jinak, než tomu bylo. Mezi běžné změny patří širší boky, kulatější bříško (vaše břišní svaly nejsou pevné tak, jak bývaly) a silnější trup (hrudní koš se roztáhl, aby mělo rostoucí miminko místo, ale již se nestáhl zpátky).

Zdroj:

Gurrentz,Sheryl, Maminkou spokojeně a beze stresu, vydal Portál, 2003

Leave a Reply