Jako předčasný porod se označuje porod, který začne před 37. týdnem těhotenství. Takto zní definice z knihy. Jak si to ale v objasnit v praxi? Jsou ženy, které, i když rodí své třetí dítě, tak nikdy nedonosily své miminko do 40. týdne a rodily vždy předčasně. Pokud se zeptáte svého gynekologa, čím to je, ne vždy vám dokáže odpovědět.
Zvýšené riziko předčasného porodu ale hrozí u žen, které:
-
v minulosti rodily předčasně
-
čekají více než jedno miminko. U vícečetných těhotenství je běžné, že ženy porodí předčasně, nejčastěji císařským řezem. Ani to ale nemusí být pravidlo. Moje spolužačka rodila dvojčátka – holčičky v termínu 39. týden, spontánně, bez komplikací. Obě holčičky se narodily v pořádku, zdravé, s váhou 2300 g a 2400 g. Po 7 dnech šly domů.
-
ženy, které jsou kuřačky
-
prodělaly zákroky na děloze či děložním hrdlu
-
trpí některými infekcemi jako je např. bakteriální vaginóza
Jak to vlastně poznáte, že začíná předčasný porod? Mezi hlavní příznaky patří tupá bolest v zádech, tlak na pánevní dno, únik tekutiny z dělohy. Nemusí se vždy jednat o plodovou vodu, může to být hlenová zátka. Dále je důležité si všímat počtu kontrakcí za hodinu. Nesmí jich být více než 6. Znepokojit by vás také mělo krvácení z rodidel. V případě, že pociťujete jakýkoliv z těchto příznaků, okamžitě kontaktujte svého lékaře nebo se s partnerem rozjeďte do porodnice. Tam vás prohlédnou, zkontrolují děložní kontrakce i miminko. Včasným zásahem se často podaří zastavit děložní kontrakce a předejít tak k předčasnému narození dítěte. V případě, že nelze porod zastavit, tak je nutné podat léky, které dopomohou dozrávání plic miminka. Vždy zachovejte klid, snažte se myslet pozitivně, vím z vlastní zkušenosti, že je to těžké. Pokud budete přistupovat k porodu pozitivně, pro vás i miminko bude cesta snažší.
Zdroj: Těhotenství krok za krokem, R. Weissová, Fortuna Libri, 2010